Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Jest uważane za drugi po chrzcie najważniejszy sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Sakrament ten może przyjąć każda ochrzczona osoba. Wcześniej należy się jednak wyspowiadać i odpowiednio przygotować do świadomego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
Zwykle do bierzmowania podchodzi młodzież w wieku szkolnym, ale zdarza się, że sakrament przyjmują także osoby dorosłe. Msza święta z udzieleniem bierzmowania zwykle trwa od 1,5 godziny do dwóch godzin. Czas jej trwania zależy od liczby osób przystępujących do sakramentu oraz od długości homilii wygłaszanej przez biskupa.
Przebieg sakramentu rozpoczyna się po odczytaniu ewangelii. Wówczas proboszcz przedstawia biskupowi kandydatów do bierzmowania. Następnie biskup przemawia do kandydatów, a potem następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. W dalszej kolejności biskup modli się o dary Ducha Świętego z wyciągniętymi rękami nad kandydatami i udziela sakramentu bierzmowania każdemu z nich z osobna. Potem odmawiana jest modlitwa powszechna, a ostatnim etapem jest udzielenie błogosławieństwa końcowego.
Jak czytamy na stronie pleszew.naszemiasto.pl, diecezja kaliska ogłosiła nowe zasady, na których będzie odbywał się sakrament. Przygotowania do niego potrwają aż dwa lata, a ich celem będzie przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności wsparcie w odkrywaniu powołania życiowego. Wśród form przygotowania znalazły się: uczestnictwo w szkolnej lekcji religii, indywidualne rozmowy z kandydatem, spotkania formacyjne i dzieła apostolskie, osobista modlitwa i refleksja kandydata oraz udział w życiu religijnym parafii.
Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzieży rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci
- zapowiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
Jego zdaniem istnieje potrzeba ujednolicenia sakramentu, a szczególnie duże znaczenie ma przygotowanie do niego ludzi młodych.
Przez kilka miesięcy w gronie duszpasterzy i katechetów rozmawialiśmy o nowych zasadach. Powstała instrukcja i teraz chcemy, żeby we wszystkich parafiach naszej diecezji w ten sam sposób przygotowywać młodych do przyjęcia sakramentu bierzmowania
- opowiadał.
W praktyce oznacza to, że przygotowanie do sakramentu uczeń powinien rozpocząć w ósmej klasie szkoły podstawowej. Są jednak sytuacje, w których ktoś chce być bierzmowany po ukończeniu 18. roku życia. Instrukcja przewiduje także sposób przygotowania takich kandydatów. Osobie przystępującej do sakramentu powinien towarzyszyć świadek, który ma inspirować do kontaktu z Bogiem.
Świadkiem może być ochrzczony, z wyjątkiem ojca i matki kandydata, który ukończył 16. rok życia, jest bierzmowany oraz prowadzi chrześcijańskie życie
- powiedział KAI ks. Powąska.
Diecezja w swojej instrukcji proponuje, aby kandydaci spotykali się w małych grupach i rozmawiali o wierze. Zamierza także zachęcić młodych do wyrażania wiary poprzez konkretne zaangażowanie na rzecz parafii czy potrzebujących.
Ufam, że dzięki temu procesowi przygotowania uda nam się tych młodych jeszcze bardziej złączyć z parafią. Ważne jest, żebyśmy nie tylko pomogli otworzyć się na łaskę sakramentu bierzmowania, ale także pomogli im w rozwoju swojej wiary
- dodał.