Ile zarabiają katecheci? Wynagrodzenie uczącego religii księdza jest takie jak nauczyciela matematyki

Zarobki nauczycieli są od dawna obiektem gorących dyskusji. Wielokrotnie nauczyciele różnych przedmiotów pokazywali swoje niezbyt wysokie wypłaty. A ile zarabiają katecheci? Czy są wynagradzani tak, jak inni pedagodzy?

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Nauczyciele przedmiotów ścisłych czy języków obcych nie raz i nie dwa pokazywali swoje niewielkie wypłaty, kompletnie niewspółmierne do ich wiedzy i doświadczenia. Jednak oprócz nich, są wśród pedagogów też księża i siostry zakonne prowadzący lekcje religii. Ile zarabiają katecheci? Jak się okazuje, ich zarobki nie różnią się zbytnio od pensji innych nauczycieli

Jak wyglądają zarobki katechetów? Nie różnią się zbytnio od płac innych nauczycieli

Zarobki nauczycieli różnią się w zależności od stażu pracy pedagoga, jego wykształcenia czy województwa, w którym znajduje się szkoła. Najniższe stawki dla nauczycieli w 2023 roku wynoszą odpowiednio (za portalem Samorząd Infor.pl):

  • dla nauczyciela początkującego - 3424 zł brutto,
  • dla nauczyciela mianowanego - 3597 zł brutto,
  • dla nauczyciela dyplomowanego - 4224 zł brutto.

A ile otrzymuje katecheta za prowadzenie lekcji religii? Jak się okazuje, wypłaty księży i sióstr zakonnych są podobne do wynagrodzeń innych pedagogów. Jak czytamy w serwisie Magazyn Przedsiębiorcy:

Według średnich danych ksiądz w szkole może zarobić ok. 2000 złotych netto za pracę na cały etat. Z kolei ksiądz nauczyciel dyplomowany będzie mógł liczyć na zarobek o ok. 600–800 złotych większy. 

Trzeba też pamiętać, że katechetom przysługują nauczycielskie dodatki, więc powyższej podane kwoty odpowiednio się wtedy zwiększają.

Ile zarabiają katecheci? Lekcje religii są inne niż pozostałe przedmioty

Choć księża i siostry zakonne prowadzący religię otrzymują podobne wynagrodzenie, co inni nauczyciele, to mają mniej obowiązków. Między innymi nie mogą obejmować funkcji wychowawcy klasy ani brać dłuższych zastępstw za innych pedagogów. W przypadku zastępstw doraźnych, co do zasady, katecheta musi poświęcić godzinę religii na przedmiot, który katecheza w danym momencie zastąpiła. A i to pod warunkiem, że na katechezę jest zapisana cała klasa. Jest to związane z tym, że religia jest przedmiotem nieobowiązkowym i nie wszyscy uczniowie na nią uczęszczają.

Więcej o: