Dramatyczna walka ojca o uwolnienie córki spod gruzów: Patrz, tu jest twój tata, jesteś bezpieczna

W Turcji i Syrii trwa walka z czasem. Z każdą minutą służby ratunkowe, ale i zwykli ludzie starają się dotrzeć do żywych osób ciągle znajdujących się pod gruzami. Właśnie udało się uratować kolejne życie. Kilkuletnia dziewczynka została wyciągnięta przez swojego ojca.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 16 tysięcy. Blisko 13 tysięcy osób zginęło w Turcji, ponad 3 tysiące w Syrii. W krajach dotkniętych kataklizmem trwa dramatyczna akcja ratunkowa. O życie ocalałych walczą nie tylko służby, lecz także cywile. Dzięki determinacji syryjskiego ojca, jego córka Nour jest już bezpieczna. 

Na profilu tiktokowym serwisu SkyNews pojawiło się przejmujące nagranie. Pokazuje ono dramatyczną akcję ratunkową z miasta Jinderis, w prowincji Aleppo w Syrii. Cywilni ratownicy, zwani także "białymi kaskami", odgrzebywali kamień po kamieniu uwięzioną pod gruzami własnego domu kilkuletnią Nour. Najpierw widać było rączkę dziewczynki. Następnie na nagraniu słychać przerażone jęki dziecka.

Ratownicy starali się uspokoić dziewczynkę:

Nic się nie bój kochanie, jesteś bezpieczna, twój tata tu jest

- słyszymy na filmie głosy mężczyzn. 

W oczach Nour widać było strach i dezorientację. Ratownicy prosili ją, aby skupiła wzrok na swoim tacie. 

Popatrz, tu jest twój tata, patrz na niego kochanie. Mów do niego. Dzięki Bogu jesteś bezpieczna.

Dziewczynka zapłakana, pokryta pyłem i kurzem trafiła w ramiona ojca

Kilkuletni chłopiec wydobyty z Turcji

Nour to kolejne ocalałe z kataklizmu dziecko. Na TikToku viraluje też nagranie kilkuletniego malucha. Gdy tylko znalazł się w ramionach opiekuna, pomachał rączkami. Spontaniczny gest oswobodzonego dziecka zdaje się wyrażać szczęście z odzyskanej swobody ruchów. Pomachało ono rączkami, po czym przytuliło się do dorosłego. 

Komentujący filmik wyrażali podziw dla postawy ratowników i wsparcie dla poszkodowanych:

Jak ratownicy ryzykują pod tymi płytami. Wielki szacunek dla każdego, kto bierze udział w ratowaniu innych i ryzykuje życiem
Mam synka w wieku tego dziecka i serce się kraja, jak się na to patrzy. Biedne dzieci i ludzie
Boże, jakie przestraszone maleństwo

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

W poniedziałek w południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii doszło do jednego z największych w historii trzęsień ziemi. Lawinowo rośnie liczba ofiar. Według danych z AFP zginęło już ponad 16 tys. osób. Na terenach dotkniętych kataklizmem trwa walka o ocalałych, w którym biorą udział ekipy z całego świata. Według tureckich władz zaangażowanych jest ponad 80 tysięcy osób, w tym 3200 z 65 państw świata, Wśród ratowników są także zespoły z Polski.

Zobacz wideo Polska wysyła do Turcji strażacką grupę ratowniczą, która pomoże przy poszukiwaniu poszkodowanych w trzęsieniu ziemi
Więcej o:
Copyright © Agora SA