Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Mama prezentuje sprytny trik z piórkiem. Niewielu rodziców go zna

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Okazuje się, że próby nauki malucha wykonywania najprostszych czynności, związanych z podstawową higieną, to czasem wyboista droga przez mękę. Wiedzą o tym doskonale ci rodzice, którzy chcieliby swojego malucha nauczyć samodzielnego wydmuchiwania nosa. Trik, który prezentuje jedna z mam, okazuje się strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu można pokazać dziecku, że wydmuchiwanie nosa może być dla niego fajną zabawą.

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Okazuje się, że posiadając piórko do zabawy, lub kawałek kartki papieru, możemy sprawić, że po tej zabawie dziecko samo będzie umieć wydmuchać nos. Ta umiejętność przyda mu się szczególnie teraz, kiedy panująca za oknem pogoda powoduje, że dzieci szybko łapią infekcje.

Zobacz wideo Jakie moce chciałyby mieć dzieci i dlaczego dorośli piją kawę?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?

Wydmuchiwanie nosa z zalegającej wydzieliny jest sprawą niemal oczywistą. Problem pojawia się w przypadku małych dzieci. U tych najmniejszych robią to rodzice, za pomocą różnego typu przyrządów i aspiratorów. Jednak w przypadku dzieci nieco starszych, szczególnie tych chodzących do żłobka i przedszkola, warto wprowadzić naukę samodzielnego wydmuchiwania nosa. Tylko jak to zrobić?

Nauka samodzielnego wydmuchiwania nosa nie jest łatwą czynnościąNauka samodzielnego wydmuchiwania nosa nie jest łatwą czynnością Fot. materiały prywatne

Jedna z mam nagrała krótki filmik o tym, jak nauczyć dziecko samodzielnego wydmuchiwania nosa. Wystarczy tylko kilka kolorowych piórek albo kawałek kartki papieru. Mając te "gadżety", zapraszamy dziecko do wspólnej zabawy.

Kładziemy pióro na dłoń i bawimy się w to, kot dmuchnie dalej. Albo szybciej zdmuchnie wszystkie pióra z dłoni. Po chwili przychodzimy do etapu, który będzie pomagał nam przy wydmuchiwaniu nosa. Trzeba zdmuchnąć piórko z dłoni, bez pomocy ust. Dziecko musi sobie przemielić, że powietrze musi przepłynąć przez nos. Oczywiście prezentujemy dziecku, jak to ma wyglądać, a następnie zapraszamy malca do wspólnej zabawy

- opisuje ten prosty trick Julia Kołodziejczak, która oprócz tego, że jest mamą, pracuje także jako logopeda.

Ucząc dziecko wydmuchiwania nosa, należy także pamiętać o tym, aby ćwiczyć wydmuchiwanie powietrza raz jedną dziurką, a raz drugą. Ta nauka nie należy też do łatwych, dlatego za każdym razem przyda się pochwała maluszka, który poradził sobie sam z oczyszczeniem noska.

Jednak w momencie, kiedy dziecko opanuje dmuchanie nosa, należy zwrócić mu uwagę na wyrzucanie zużytej chusteczki do nosa, czy mycie rąk po tej czynności, tak aby nie roznosić bakterii, wirusów i innych zarazków.  

Więcej o: