Nastolatka martwiła się o rozmiar stanika. Postanowiła zrobić "ołówkowy test"

Wyznanie nastolatki z 1997 roku zaskakuje. Chciała dowiedzieć się, czy może nosić stanik. W tym celu za radą koleżanki postanowiła sięgnąć po ołówek. "Robiłam ten test" - przyznają internautki.

Okres dojrzewania jest bardzo trudny. To czas, w którym dziecko przechodzi wiele zmian, nie tylko biologicznych, ale również psychicznych. Nastolatki bardzo często krytycznie patrzą na swoje rozwijające się ciało i porównują je z innymi. Chociaż obecnie odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań mogą znaleźć w sieci, kiedyś nie było takich rozwiązań.

Nastolatka zrobiła martwiła się o rozmiar stanika

Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Byłe uczestniczki Top Model chcą mieć razem dziecko w Polsce, a znany TikToker zdradza, czemu już nie zostanie inżynierem

Rozmawiała z synem. 'Mamo, wiesz co mam w spodniach? Jedno jest zielone'.Rozmawiała z synem. ?Mamo, wiesz co mam w spodniach? Jedno jest zielone"

Podobnie jak teraz, dawniej w polskich szkołach nie było także edukacji seksualnej. Wiedzę na wiele intymnych tematów młodzież czerpała od znajomych oraz z gazet. Dużą popularnością cieszył się pochodzący z Niemiec dwutygodnik "Bravo", którego pierwszy numer pojawił się w Polsce w 1991 roku.

W gazecie znajdowała się rubryczka, w której odpowiadano na pytania czytelników. Na Facebooku opublikowano skan takiej strony z numeru czasopisma z 1997 roku. Nastolatka przyznała w nim, że koleżanki, które chcą dowiedzieć się, czy powinny kupić stanik, robią najpierw tzw. "ołówkowy test".

Polega na tym, że trzeba umieścić ołówek pod piersią. Jeśli natychmiast wypadnie, noszenia stanika nie jest konieczne. Natomiast gdy pierś trzyma ołówek oznacza to, że najwyższy czas pomyśleć o staniku. Ma to sens?

- pytała. 

Redakcja odpowiedziała na pytanie dwunastolatki, tłumacząc, że decyzja o rozpoczęciu noszenia stanika powinna zależeć od dziewczyny.

Niektóre decydują się na kupno biustonosza ze względu na wygodę, inne dlatego, że noszą go już ich koleżanki. Są jednak i takie dziewczęta, które nie lubią nosić stanika i nie zamierzają go kupować. To naprawdę kwestia wyboru

- wyjaśniono.

Pod zdjęciem z magazynu pojawiła się masa komentarzy od internautów. Niektórzy przyznali, że mieli ten numer "Bravo". Wśród komentujących były również osoby, które robiły ołówkowe testy.

Pamiętam jak w 5 klasie podstawówki nie nosiłam stanika, bo nie miałam na co go nosić, a dziewczyny z 6 klasy znęcały się nade mną, że chodzę na wf bez stanika i że jestem jakaś dziwna
Pamiętam! Bo robiłam ten test
Mam 26 lat i ołówek dalej wypada mi spod cyca. Co teraz? Spalić staniki?
Rok 1997, a odpowiedź taka na czasie
Też pamiętam tę poradę. Podejście w stylu 'po co zapobiegać, będziemy się martwić jak już będzie trzeba'
Czy po karmieniu piersią da się w ogóle zdać ten test?

- pisali internauci.

Pięciolatek usiadł do pianina i się zaczęło. 'Nie mogę powstrzymać łez'Pięciolatek usiadł do pianina i się zaczęło. "Nie mogę powstrzymać łez"

Więcej o: