To imię kojarzy się jedynie z kotem. Niewielu rodziców wie, że można nazwać tak syna. Nosi je 2 chłopców

To chłopięce imię prędzej można skojarzyć z kocim bohaterem bajki, która powstała w latach 1972 - 1981. W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów, jest tak rzadkie i oryginalne, że w roku 2022 (jak podaje gov.pl) nazwano tak jedynie dwóch chłopców.
Zobacz wideo Sytuacja par homoseksualnych w Polsce. "Prawnie, nie mamy żadnych praw, ale kiedyś nie było piętnowania ze strony politycznej"

Pochodzenie i znaczenie imienia Filemon

Filemon to imię męskie, które pochodzi z greki. Rozsławił je adresat jednego z listów św. Pawła. Wywodzi się od słowa "philé" - "miłuję", "kocham" lub od "phil-mosýn" - "przyjazność", "życzliwość". To imię oznacza kogoś, kto jest "życzliwy" i "przyjazny". Formą skróconą tego imienia jest Filon.

Charakterystyka imienia

Filemona zwykle rozpiera energia. Nie może usiedzieć w jednym miejscu. Rusza się, ściga, tańczy, biega, zadaje mnóstwo pytań. Jest ciekawy świata i w miarę dorastania stara się tej ciekawości nigdy nie zatracić. Od najmłodszych lat wykazuje się niezwykłą samodzielnością, niezależnością i sprytem. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, tylko co najwyżej takie na które trzeba nieco dłużej poczekać. Nie poddaje się łatwo. Jest wytrwały, a przy tym twórczy i pomysłowy. Wie jak zachować się w każdej sytuacji, szybko adaptuje się w nowym miejscu. Bez problemu nawiązuje kontakty z innymi ludźmi, a oni lubią przebywać w jego towarzystwie. Udziela im się to wesołe i optymistyczne spojrzenie na świat. Choć lubi mieć poczucie kontroli, daje sobie od czasu do czasu pozwolenie na spontaniczność. To go pozytywnie ładuje i daje poczucie ekscytacji. 

Imieniny: 8 marca, 21 marca, 22 listopada

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Filemonek, Filuś, Filuń, Filutek, Filek, Filunio, Filusiek, Filutek, Filo, Fili, Filiś, Filoś, Fil

OFERTY AVANTI24.PL: Te męskie buty do pracy są uniwersalne i dobrej jakości. Czarne półbuty z ciekawą fakturą mają świetną cenę

Predyspozycje zawodowe

Filemon ma dar wpływania na innych ludzi. Lubi nimi kierować, a oni bez trudu godzą się na jego wszelkie pomysły. To typ perfekcjonisty. W pracy ceni sobie przewidywalność i rutynę. Niespodziewane sytuacje sprawiają, że traci grunt pod nogami, ale bardzo szybko odzyskuje przytomność. Podejmuje skuteczne decyzje pod wpływem stresu. Często okazuje się, że w Filemonie drzemie dusza humanisty, która doskonale rozumie ludzkie charaktery. Ważny dla niego jest rozwój, zarówno zawodowy jak i duchowy. Bardzo dba o swoje potrzeby i zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Filemon może z powodzeniem próbować swoich sił na takich stanowiskach jak: sędzia, mediator, adwokat, radca prawny, ekonomista, księgowy, artysta, psycholog, coach.

Sławni imiennicy:

  • Alphaeus Philemon Cole - amerykański artysta, grafik i rytownik
  • Filmon Ghirmai - urodzony w Erytrei niemiecki biegacz długodystansowy (bieg z przeszkodami)
  • Filemon Lagman - znany jako Ka Popoy, rewolucyjny przywódca socjalistyczny i robotniczy na Filipinach
  • Philemon Beecher Van Trump - amerykański alpinista
  • Philemon Kipkering Metto - kenijski maratończyk
  • Philemon Mukarno: holendersko-indonezyjski kompozytor
  • Filemon Bartolome Vela - amerykański sędzia federalny
  • Filemon Wesselink - holenderski prezenter telewizyjny
  • Philémon Yunji Yang - kameruński polityk, premier Kamerunu od 2009

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.