RJP o imieniu córki Anny Skury "jest nie do zaakceptowania" a jednak je nosi. To można czy nie?

Wiele gwiazd i artystów wybiera dla swoich dzieci imiona rzadkie, niespotykane i bardzo oryginalne. Wśród nich znalazły się Sylwia Bomba, Lili Antoniak czy Ania Skura. W pierwszej połowie 2022 roku 3 dziewczynki otrzymały takie samo imię jak córeczka Ani Skury, choć to imię nie jest zalecane.
Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Pochodzenie i znaczenie imienia Melody

Imię Melody wiąże się z greckim pochodzeniem od słowa μελος - "Melos", które możemy przetłumaczyć jako „piosenka" czy „śpiew". Największą popularnością cieszy się w krajach anglojęzycznych, W Polsce nadal jest bardzo oryginalne i rzadkie.

Ciekawostka

W 2007 i 2021 roku do Rady Języka Polskiego wpłynęły prośby o wydanie opinii na temat imienia Melody. Choć jedna mama próbowała argumentować swój wybór, zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku odpowiedź Rady była jednoznaczna:

"Wnioskowane imię „. z językowego punktu widzenia jest nie do zaakceptowania jako imię żeńskie. Forma ta nie spełnia wymogu odróżniania płci, jako że w języku polskim imiona żeńskie najczęściej mają końcówkę „-a", z kolei występująca w niej końcówka „-y" jest raczej typowa dla imion męskich (typu „Anastazy", „Ambroży"). Przypisanie takiego imienia mogłoby narazić osobę je noszącą na nieporozumienia i kłopoty z identyfikacją płci. Dodatkowo warto wskazać, że imię w tej formie byłoby homonimiczne w stosunku do angielskiego wyrazu „melody" ‘melodia’, co dodatkowo mogłoby stać się przyczyną niedogodności językowo-komunikacyjnych."

Przypominamy, że zadaniem RJP jest jedynie wydanie opinii w sprawie imienia, nie ostatecznej decyzji. Ta należy do urzędnika z właściwego Urzędu Cywilnego. Stąd zdarzają się imiona niepolecane przez Radę Języka Polskiego, ale nadane za zgodą kierownika Urzędu.

Charakterystyka imienia

Kobieta nosząca to imię wyróżnia się klasą i kobiecością. Ma wielkie poczucie własnej wartości, doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich zalet i świetnie je wykorzystuje. Jest wygadana, ma coś do powiedzenia na każdy temat, jest przy tym urocza i zadziorna. Sprawia wrażenie romantycznej, ale wbrew pozorom to twardo stąpająca po ziemi realistka. Ciężko ją opisać jednym słowem. Ma wiele twarzy, w zależności od samopoczucia, sytuacji i otoczenia. Nie każdemu będzie dane poznać je wszystkie. W życiu ponad wszystko ceni samorozwój i doświadczenia. Rzeczy materialne nie mają dla niej większego znaczenia.

OFERTY AVANTI24.PL: Te swetry będziemy nosić nie tylko zimą, są też idealne na wiosnę. Ten w kolorze indygo sprzyja sylwetce!

Imieniny: 7 czerwca, 14 lipca

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Meloduś, Melodusia, Melodunia, Melodia, Melodyjka, Mela, Mel, Meli, Melka, Melcia, Melisia, Misia, Mi

Predyspozycje zawodowe

Chociaż Melody nie przywiązuje wagi do rzeczy materialnych, to z łatwością przyciąga pieniądze. Jest bardzo kreatywna i otwarta na świat. Dodatkowo obojętnie jaką ścieżkę zawodową wybierze w życiu, zawsze jest dla innych pomocna i życzliwa. Unika kłótni, nie znosi niezdrowej rywalizacji i unikania odpowiedzialności za swoje czyny. Nie lubi się przechwalać, ale jeśli jest pewna swych racji, będzie ich zaciekle bronić do samego końca. Wiele stanowisk wydaje się odpowiednimi dla niej. Świetnie sobie poradzi jako: kierowniczka, managerka, właścicielka firmy, projektantka ubrań, projektantka wnętrz, weterynarz, coach. Bez problemu powinna również osiągnąć sukces w dziedzinach marketingowych czy tych związanych z fryzjerstwem, sztuką i urodą

Sławne imienniczki:

 • Melody Anderson - kanadyjska aktorka
 • Melody Beattie - amerykańska propagatorka samopomocy, autorka książek
 • Melody Donchet - francuska, związana z football freestylem
 • Melody Ehsani - amerykańska projektantka mody
 • Melody Gardot - amerykańska piosenkarka, pianistka i gitarzystka
 • Melody Gudzowaty (przed ślubem znana jako Melody Mir) - modelka pochodzenia dominikańskiego
 • Melody Johnson - kanadyjska aktorka
 • Melody Kay - amerykańska aktorka
 • Melodie Monrose - francuska modelka
 • Melody Perkins  amerykańska aktorka, modelka i tancerka
 • Melody Prochet - francuska piosenkarka
 • Melody Thornton - amerykańska tancerka i piosenkarka

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Więcej o: