500 plus przysługuje rodzinom od 2016 roku. Od początku świadczenia zmieniały się warunki przyznania świadczenia, a nawet sama forma składania wniosków. Co trzeba wiedzieć o 500 plus?
Jeszcze do niedawna wystarczyło raz złożyć wniosek o świadczenie. Rodzice zazwyczaj robili to po narodzinach dziecka i zapominali o sprawie. To zmieniło się w 2021 roku. Wnioski o świadczenie należy składać co roku. Inaczej stracimy środki.
Im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej dostaniemy wypłatę. Ponadto spóźnialscy (jeśli przekroczą ostateczną datę) nie dostaną wyrównania za poprzednie miesiące. Harmonogram wypłat można sprawdzić TU.
Wnioski o 500 plus można składać od 1 lutego 2023 roku. Ostateczną datą jest 30 kwietnia 2023 roku. Wnioski przesłane w tym terminie zostaną sprawdzone przez ZUS, a pierwsza wypłata nastąpi nie później niż do 30 czerwca. Czyli zgodnie z terminarzem.
Wnioski złożone po 30 kwietnia też będą sprawdzane. Jednak pieniądze dotrą do rodziców później. Ponadto ZUS wypłaci wyrównanie tylko za okres liczony od miesiąca złożenia wniosku.
Ciągłość wypłat zachowamy wyłącznie w sytuacji, gdy wniesiemy wniosek do ZUS do 30 czerwca 2023 roku. W ten sposób dostaniemy wszystkie wypłaty, z opóźnieniem, ale za każdy miesiąc. Wnioski złożone po 30 czerwca nie dostaną wyrównania. Oznacza to, że:
Wnioski o 500 plus można złożyć na trzy sposoby. Wszystkie są elektroniczne. Można to zrobić: