Szarpnęła uczennicę za włosy i kazała jej je obciąć. Prawnik ostro komentuje postawę nauczycielki

Nastolatka opowiedziała na TikToku jak nauczycielka pociągnęła ją za włosy i kazała je obciąć. Prawnik ostro skomentował zachowanie nauczycielki: "Nie ma prawa nawet ich dotknąć".

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Czy nauczyciel może chwycić włosy ucznia, a na dodatek nakazać ich obcięcie? Nastolatka imieniem Natalia takie właśnie polecenie dostała od jednej ze swoich nauczycielek, gdy jadła obiad w szkolnej stołówce. Do tej historii odniósł się aktywny na TikToku młody prawnik Marcin Kruszewski, który jasno powiedział, jakie konsekwencje grożą nauczycielom za takie zachowanie.

Mama kanguruje dzieckoJak zbudować więź z dzieckiem. Zobacz, dlaczego kangurowanie jest ważne

Pociągnęła uczennicę za włosy i kazała je obciąć. Prawnik ostro skomentował zajście

Marcin Kruszewski jest młodym prawnikiem, który udziela się w mediach społecznościowych, gdzie uczy dzieci i młodzież o ich prawach i obowiązkach. Tym razem odniósł się do filmiku nastolatki Natalii, którą spotkał niemiły incydent. Nauczycielka szarpnęła ją za włosy i zasugerowała ich obcięcie "dla wygody". Czy mogła tak zrobić? Jak tłumaczy młody prawnik:

Łapy precz od twoich włosów. Nauczyciel nie ma nawet prawa ich dotknąć. 

W przypadku szarpania włosów i zmuszania do ich obcięcia jest niedopuszczalna - nauczycielowi, który się tego dopuści, grozi odpowiedzialność karna za naruszenie nietykalności cielesnej (art. 217 Kodeksu Karnego) i dóbr osobistych ucznia (art. 23 i 24 Kodeksu Cywilnego). Co więcej, pedagog może też ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną wedle zapisów w 10. Rozdziale Karty Nauczyciela.

Najczęstsze problemy ze skórą w miejscach okołopieluszkowych. Jak sobie z nimi radzić?Problemy w miejscach okołopieluszkowych. Jak sobie z nimi radzić?

Czy nauczyciel może nakazać zmianę wyglądu? Są konkretne zasady dla uczniów

Nauczyciel nie może nawet dotknąć włosów ucznia, a co dopiero za nie szarpać, gdyż grożą mu za to poważne konsekwencje. Jednak co z samym nakazem zmiany fryzury? Czy pedagog może wpłynąć na wygląd ucznia? Jak się okazuje nie - nauczyciel może egzekwować wyłącznie ubiór ucznia, a pozostałe elementy wyglądu: fryzura, makijaż, czy koczyki i inna biżuteria są wyłącznie w gestii ucznia.  

Więcej o: