Emerytura dla nauczycieli będzie wcześniej? Czarnek zapowiada też podwyżki. "Niemal 80 procent"

Czy nauczyciele będą zarabiać więcej i dostaną możliwość wcześniejszego przejścia emeryturę? Szef MEiN. Przemysław Czarnek przekonuje, że to jak najbardziej możliwe.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Wysokość nauczycielskich wynagrodzeń to od dawna temat gorących dyskusji. Z tego powodu pedagodzy nie raz organizowali protesty i strajki, ale jak dotąd nie przyniosło to pożądanego skutku. Jednak ostatnio minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek poinformował o szykowanych podwyżkach dla nauczycieli. Jest też szansa na powrót do wcześniejszych, nauczycielskich emerytur. 

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Czarnek zapowiada też podwyżki płac

W środę, na antenie telewizji TRWAM minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek poinformował, że:

Chcemy dalszych podwyżek dla nauczycieli i powrotu do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

Twierdził również, że jak dotąd płace pedagogów wzrosły już o prawie 80 procent dla najmniej zarabiających, oraz o 55 procent dla zarabiających najwięcej. Jednak dodał też, że (za portalem Money.pl): 

Chcemy, żeby podwyżki były jeszcze szybciej wypłacane nauczycielom, ale mamy wojnę, więc musimy poczekać, jak ten budżet będzie się realizował w ciągu roku. 

Równie ciekawa jest sprawa wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. 

Co z wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli? Czarnek chce do tego wrócić

Jak powiedział Czarnek na antenie telewizji TRWAM (za portalem Money.pl), możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę została zabrana nauczycielom w 2009 roku i zmieniona na świadczenie kompensacyjne, co bardzo nie podoba się pedagogom. Zwłaszcza l, że od roku szkolnego 2024/2025 będzie mniej młodzieży w szkołach. Stąd Czarnek uważa, że:

Trzeba będzie stworzyć przestrzeń do przechodzenia na emeryturę nauczycielską, zwłaszcza dla tych, którzy wstępowali do zawodu te 25 - 30 lat temu, kiedy byli przekonani, że na taką emeryturę będą mogli odejść.

Jednak teraz są to wyłącznie plany i nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób zostanie to wprowadzone. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.