Na porodówkach fioletowy motyl na łóżeczku to ważna informacja. Co oznacza?

Filetowy motyl przy łóżeczku małego dziecka to nie tylko ozdoba, ale ważna informacja. To graficzny symbol przedstawiający ból i rozpacz rodziców po utracie maluszka. Przyklejona naklejka oznacza, że noworodek urodził się z mnogiej ciąży, z której nie wszystkie dzieci przeżyły. Nieświadome niczego niemowlę straciło brata lub siostrę, a jego rodzice - inne dziecko.

Na salach porodowych, a także w niektórych domach często przy łóżeczku narodzonego malucha przyczepia się symbol fioletowego motylka. Jest to znak dla innych, że dziecko, które przyszło na świat, straciło brata lub siostrę. Na polskich porodówkach coraz częściej możemy zauważyć taką grafikę i wykazać się nie tylko empatią, czy zrozumieniem, ale także współczuciem. Rodzice dziecka, które właśnie przyszło na świat, stracili drugiego maluszka. 

Zobacz wideo Ruchy dziecka – jedyna metoda kontroli samopoczucia dziecka bez wizyty u lekarza. Jak je interpretować?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Filetowy motyl. Skąd się wziął przy łóżeczku noworodka?

Historia fioletowego motylka ma swój początek w tragedii pewnej rodziny. Młode małżeństwo Millie Smith i Lewis Cann miało przywitać na świecie dwójkę bliźniąt: chłopca i dziewczynkę. Jednak w wyniku komplikacji porodowych, jedno z dzieci zmarło. Przeżył tylko chłopiec. Załamani rodzice postanowili w jakiś sposób zaznaczyć to, że z jednej strony cieszą się z narodzin synka, ale nadal rozpaczają po stracie drugiego dziecka, córeczki Skye. Wtedy właśnie padł wybór na motylka, a jego fioletowy kolor miał być uniwersalny zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców.

Filetowe motyle pojawiały się w szpitalu Kingston, w którym przyszła na świat mała Skye. Millie Smith nie spodziewała się ogromnej popularności, jednak sama przyznaje, że w sprawie naklejek skontaktowały się z nią 133 szpitale. Początkowo jedynie w Wielkiej Brytanii, obecnie na całym świecie, rodzice przyklejają naklejki na łóżeczka dzieci. Można to zauważyć również w Polsce

- czytamy na portalu poroniłam.pl.

Fioletowy motyl informuje o tragedii rodziców.Fioletowy motyl to dla wielu tajemnicze pojęcie. Co oznacza?

Na tym jednak nie koniec. Rodzice małej Skye założyli fundację jej imienia, która pomaga innym osobom przejść trudny czas po stracie dziecka.

Fundacja zbiera pieniądze, rozprowadzając naklejki, a obecnie stworzono nawet kocyki z motylkiem, które mają symbolizować ból po stracie jednego dziecka i równocześnie radość po narodzinach drugiego.

jest doulą, karmi piersią 5-letniego syna i mierzy się z hejtem"Robię to, co uważam za dobre dla moich dzieci". Karmi piersią 5-latka

Więcej o: