Pomysłowi rodzice chcieli nadać dziecku imię Yoda. Decyzja Rady Języka Polskiego mocno zaskakuje

Kreatywni rodzice chcieli nadać synkowi imię Yoda. Reakcja Rady Języka Polskiego i Urzędu Stanu Cywilnego jednak może mocno zaskoczyć.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja dla rodziców, którzy szukają inspiracji na wiele sposobów - sprawdzają rankingi popularności, znaczenia w księgach imion, czy odwołują się do lubianych książek bądź filmów. Z tej ostatniej opcji skorzystali rodzice chłopca z Warszawy - chcieli nadać synkowi na drugie imię Yoda. W tym celu musieli poprosić o opinię Radę Języka Polskiego (RJP). Jednak decyzja instytucji może zdziwić.

Jak pielęgnować skórę niemowlęciaSkóra niemowlaka jest delikatna. Jakie problemy pojawiają się najczęściej?

Chcieli nadać synkowi imię Yoda. Decyzja RJP w tej sprawie może zdziwić

Pod koniec 2018 roku do RJP wpłynęła prośba o zgodę na nadanie chłopcu imienia Yoda jako drugie. Na prośbę rodziców odpowiedziała wówczas  dr hab. Katarzyna Kłosińska (za portalem rjp.pan.pl):

Yoda to postać fikcyjna – bohater filmu Gwiezdne wojny. Można sądzić, że ma to być współczesna (ponowoczesna) forma imienia życzącego – niewysoka (mierząca ok. 100 cm wzrostu) zielonoskóra istota o imieniu Yoda jest mądra i potężna. Trudno przewidzieć, czy skojarzenie z istotą o zielonej skórze przyniesie krzywdę dziecku, które będzie nosiło jej imię. Jeśli chodzi o formę imienia i jego zgodność z zasadami polszczyzny, to należy odpowiedzieć, że nie jest to imię występujące w języku polskim oraz że jego forma jest nietypowa dla naszego języka, gdyż występuje rozbieżność między wymową a pisownią (litera y jest wymawiana jako [j]).

Powyższa opinia nie jest ani negatywna, ani pozytywna, więc ojciec chłopca postanowił walczyć dalej o wybrane przez siebie imię

Jak pielęgnować delikatną skórę dzieckaJak pielęgnować wrażliwą skórę dziecka? Uwaga na codzienne czynności

Chcieli nadać dziecku imię Yoda jako drugie. Udało im się uzyskać zgodę USC

Jak ojciec chłopca sam napisał w mediach społecznościowych (za serwisem parenting.pl):

Chciałbym się podzielić radością po wygranej gwiezdnej bitwie. Po drodze było decydujące starcie z opinią Rady Języka Polskiego - iż Yoda to m.in. istota o zielonej skórze i mierząca ok. 130 cm. Odparowałem w urzędowym piśmie, iż uwaga ta nosi znamiona dyskryminacji ze względu na kolor skóry, a Władysław Łokietek wg różnych źródeł mierzył 130-140 cm itd. Jestem strasznie szczęśliwy, tym bardziej  że ten śliczny i mądry chłopczyk jest pierwszym Yodą w Polsce.

Takim sposobem od listopada 2018 roku w polskim rejestrze imion oficjalnie pojawiło się imię Yoda. Co prawda jako drugie, ale to może być zaledwie początek i w przyszłości więcej rodziców zdecyduje się nadać dzieciom to nietuzinkowe imię.

Więcej o: