"Chciałam zapisać dziecko do psychiatry. Ceny są niemoralne. Będę jeść suchy chleb, ale zapłacę, bo nie mam wyboru"

Ile jesteście w stanie zapłacić za zdrowie swojego dziecka? Nie ma takiej ceny. Każdy rodzic to powie. Jednak w prywatnych gabinetach psychiatrycznych zdrowie i życie dziecka ma cenę. I to bardzo wysoką. Na wizytę na NFZ nie ma co liczyć, pozostaje więc albo płacić albo modlić się o cud.

O kryzysie psychiatrii dziecięcej mówi się już od dłuższego czasu. Specjalistów brakuje, terminy oczekiwania na przyjęcie w ramach NFZ są długie. Co więc zrobi rodzic, który wie, że jego dziecko potrzebuje konsultacji? Logicznym rozwiązaniem będzie szukanie pomocy w prywatnej służbie zdrowia. Jeśli jednak chcesz mieć lekarza na cito, musisz mieć pieniądze i to dużo pieniędzy. 

Po więcej ciekawych informacji zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Jak wysokie potrafią być ceny za konsultację psychiatryczną, uświadomiła mi koleżanka, która opowiedziała o problemach jej dziecka. Na szczęście jego stan jest stabilny. Nie grozi odebraniem sobie życia albo samookaleczaniem. Cierpi po rozwodzie rodziców, nie dogaduje się z rówieśnikami. Chodzi przygnębiony, nie ma apetytu. Matka podejrzewa depresję. Chciała zapisać dziecko do psychiatry. Terminy? Z tym nie ma problemu. Ale tylko z tym. "Termin na terenie Warszawy znalazłam praktycznie od razu. Niestety, boleśnie zaskoczyły mnie ceny".

W polecanej klinice za 30 minut konsultacji online krzyknęli cenę 400 złotych! Za wizytę na Skype'ie? Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, ale w przypadku psychiatry dziecięcego wydaje mi się, że tego typu wirtualna wizyta nie jest aż tak miarodajna jak stacjonarna, a cena wysoka. Koszmarnie wysoka. 

Po jej słowach zrobiłam szybkie rozeznanie w warszawskich cenach. Myślałam, że może mama uległa marketingowi i wybrała jakąś najbardziej ekskluzywną klinikę, gdzie płaci się za złote klamki i marmury na podłodze, ale nie. W stolicy konsultacja u psychiatry jest koszmarnie droga. 400 złotych za około 30-minutową konsultację to norma. 

Ceny za psychiatrę dziecięcego w WarszawieCeny za psychiatrę dziecięcego w Warszawie Screeny z poradni zdrowi psychicznego

"Póki problem mnie nie dotyczył, nie sądziłam, jak duże problemy mamy z polską psychiatrią. Wiedziałam, że wizyty na NFZ wiążą się z długim czasem oczekiwania. Nie próbowałam zapisać syna do państwowego lekarza, bo mam pieniądze i nie chciałam zajmować kolejki tym, którzy nie są w stanie pozwolić sobie konsultację za kilkaset złotych. Zakładałam, że taka wizyta będzie mnie kosztować maks 300 złotych, ale nie prawie pół tysiąca! " - opowiadała mi moja koleżanka. 

To jest niemoralne takie windowanie cen. Rozumiem, że każdy chce zarabiać więcej, wolny rynek i tak dalej, ale pół tysiąca za 30 minut konsultacji? Zapłacę, bo nie mam wyboru. Gdy chodzi o dziecko, to o jego zdrowie będę walczyć nawet, jeśli miałabym jeść suchy chleb. 

Czy rozumiem ją? Tak, rozumiem, dla swoich dzieci zrobię wszystko. Pewnie, jeśli byłabym w jej sytuacji, to też odjęłabym sobie od ust, byle tylko dziecko poszło do specjalisty. Tym bardziej, że to nie jest fanaberia. Rzeczywistość nie sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego. Często sami dorośli mają kłopot, aby odnaleźć się w świecie ekranów, sztucznego świata social mediów, cyberprzemocy, a co dopiero dzieci, których psychika jest tak delikatna? 

Zaburzenia psychiczne to nie jest coś, co można przechodzić. Wyleczyć samemu, domowymi sposobami. Bez specjalisty nie poradzimy sobie. Nie pomogą złote rady influencerek czy artykuły z kolorowej gazetki. Zaniedbany problem rośnie, zjada człowieka od środka. Napięcie rośnie tak bardzo, że w końcu może wybuchnąć. Stanowi nawet zagrożenie życia. I to poważne. Nie jest to czcze gadanie. Najnowsze badania są nieubłagane. 

Życie w Polsce odbierają sobie nawet siedmiolatkowie. Siedmioletnie dzieci! Zeszły rok był wyjątkowo tragiczny. Według najnowszych danych dzieci i nastolatki targnęły się na życie 2000 razy. Dwa tysiące dzieciaków w zeszłym roku stwierdziło, że nie chce dalej żyć, a za wizytę u psychiatry trzeba zapłacić pół tysiąca... 

Zobacz wideo Jakie są przyczyny depresji u dzieci?
Więcej o:
Copyright © Agora SA