Szklane dziecko jest związane ze smutkiem i krzywdą. Rodzicu, zobacz czy wasze relacje takie nie są

Jakie dziecko to szklane dziecko? To pojęcie jest związane ze smutkiem i poczuciem krzywdy. Rodzicu, sprawdź, czy twoje relacje z pociechami tak nie wyglądają.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Kim jest szklane dziecko? To jedno z co najmniej dwojga dzieci, które jest pomijane przez rodziców. Problem najczęściej dotyczy dzieci, które mają rodzeństwo przewlekle chore bądź z niepełnosprawnością. W takich przypadkach rodzice pomijają zdrowe i sprawne pociechy, a całą (lub zdecydowaną większość) uwagę przelewają na dziecko bardziej potrzebujące opieki. To niestety sprawia, że pomijane maluchy rosną w poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości.

Mama kanguruje dzieckoJak zbudować więź z dzieckiem. Zobacz, dlaczego kangurowanie jest ważne

Szklane dziecko to dziecko pomijane przez rodziców. Jego potrzeby nie są zaspokajane

Pojęcie szklanego dziecka pojawiło się po raz pierwszy na TikToku, gdzie nastolatka opublikowała filmik, w którym przeżywała, że przez jej chorobę jej młodszy brat jest zaniedbywany przez rodziców. Nazwała go wtedy "szklanym dzieckiem", ponieważ jest niezauważany przez rodziców, zupełnie jakby był przezroczysty tak jak szkło. Istotnie, "szklane dzieci" są zaniedbywane zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Często zdarza się, że muszą wcześniej dorosnąć, co nie jest dla nich dobre, bo nie są w stanie udźwignąć ciążącej na nich odpowiedzialności. Podobnym pojęciem jest syndrom środkowego dziecka.

Rola dotyku w rozwoju dzieckaDotyk w rozwoju dziecka, dlaczego jest tak ważny i jaki ma wpływ na malucha

Szklane dziecko jest ignorowane przez dorosłych. Podobnie jak średnie dziecko

Podobnym zjawiskiem do "szklanego dziecka", jest syndrom średniego dziecka. Jak czytamy na portalu National World.com, średnie dziecko również jest pomijane przez rodziców i zdaje się nie mieć żadnej roli w rodzinie. To dotyczy przede wszystkim co najmniej trojga rodzeństwa - najstarsze zawsze przoduje, ale ma też obowiązki, z kolei najmłodsze jest rozpieszczane. Natomiast średnie bywa pomijane i niezauważane, jest na rozdrożu, bo z jednej strony musi ustępować młodszemu, a drugiej nie może otrzymać przywilejów starszego, bo jest za małe. 

Więcej o: