To krótkie imię nadano zaledwie 15 dziewczynkom. Kiedyś było popularne i oznacza "przynoszącą szczęście"

Beata Kozidrak, Beata Tyszkiewicz, Beata Ścibakówna, Beata Tadla. Imię Beata było niegdyś bardzo popularne, nosi je wiele kobiet. Obecnie niewiele rodziców decyduje się na to piękne imię dla dziewczynki. W 2022 roku nadano je zaledwie 15 razy.

Znaczenie imienia Beata

Imię Beata pochodzi z języka łacińskiego. Oznacza "błogosławiona, szczęśliwa, przynosząca szczęście". Co ciekawe imię to występowało w podobnej formie także w języku greckim. Jako "beatus" oznacza "walcząca".

W imiennikach możemy wyczytać, że Beaty są ambitne i bardzo uparte. Mają niespożyte pokłady energii, są w ciągłym ruchu. Lubią podróżować, poznawać nowe rzeczy i miejsca. Szybko nawiązują nowe znajomości. Są bardzo życzliwe i serdeczne. Ale bywają rozkapryszone i nie najlepiej znoszą porażki.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Coraz rzadziej nadawane imię

Beata było jeszcze niedawno bardzo często nadawanym imieniem. Nosi je wiele dorosłych kobiet. W rejestrze PESEL w 2021 roku widniało 282 256 osób o tym imieniu. W 2021 roku (za ten rok mamy pełen raport Głównego Urzędu Statystycznego) nadano je zaledwie 36 razy. W zestawieniu za pierwsze półroczne 2022 roku widzimy, że imieniem Beata nazwano zaledwie 15 dziewczynek.

Choć imię Beata powoli zanika, wciąż w kalendarzu widnieje kilka dat, kiedy mogą obchodzić imieniny. Te najważniejsze to:

  • 6 września — tego dnia kościół katolicki wspomina świętą Beatę z Sens. Hiszpańską dziewicę, która poniosła męczeńską śmierć za wiarę w Galii w III w. n. e. 
  • 8 marca — tego dnia kościół katolicki upamiętnia męczeńską śmierć świętej Beaty z Afryki

Ponadto Beaty obchodzą  imieniny: 9 maja,  29 czerwca, 22 grudnia.

Największą popularnością imię Beata niewątpliwie cieszyło się, gdy na listach przebojów wysoko plasowała się piosenka Janusza Laskowskiego – "Beata z Albatrosa"

A na imię miałaś właśnie Beata,Piękne imię musisz przyznać, miła ma.Zabierałem Cię co dzień na fregatę,Byś miłością swą upajała mnie

- śpiewał artysta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.