Bliźnięta syjamskie były zrośnięte brzuszkami. Rozdzielono je podczas 11-godzinnej "historycznej operacji"

Bliźniaczki syjamskie urodziły się zrośnięte brzuszkami. Niedawno ogłoszono, że udało się je rozdzielić - "historyczna operacja" trwała 11 godzin.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Teksański szpital dziecięcy "Cook Children’s Medical Center w Fort Worth" ogłosił niedawno, że pomyślnie przeprowadzono operację rozdzielenia bliźniąt syjamskich. Jak podaje portal Deon 24, operację określono jako "rzadką" i "przełomową", ponieważ w tej placówce był to pierwszy tego rodzaju zabieg. 

Urodziły się zrośnięte brzuszkami. Operacja rozdzielenia trwała 11 godzin

Bliźniaczki Jamie i Amie Lynn urodziły się 3 października 2022 roku w 34 tygodniu ciąży. Ważyły 4 funty i 7,8 uncji (około dwóch kilogramów), a dodatkowo były zrośnięte brzuszkami. O tym, że będą połączone było wiadomo już na etapie ciąży - podczas jednego z badań kontrolnych lekarz zauważył, że między dziećmi nie ma (lub jest bardzo niewielki) odstępu. Następne badanie tylko potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia - dziewczynki były zroślakami. Później wykonano dodatkowe badania, które wykazały, że dzieci mają odrębne serca i osierdzia, co umożliwiało przeprowadzenie operacji ich rozdzielenia. O zabiegu opowiedziano na konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 25 stycznia 2023 roku. 

 

Zrośnięte brzuszkami dzieci rozdzielono. "Historyczna operacja" trwała 11 godzin

Zrośnięte brzuszkami dziewczynki rozdzielono podczas "historycznej operacji", która zajęła lekarzom 11 godzin. Jak podaje portal Deon 24, zabieg wykonywały dwa zespoły chirurgów, po jednym dla każdej z bliźniaczek. Co ciekawe, dla rozróżnienia członkowie każdego zespołu nosili czepki w różnych kolorach - lekarze Jamie mieli fioletowe, a Amie zielone. Takimi samymi barwami oznaczono też narzędzia chirurgiczne. Dodatkowo pomalowano też paznokcie dziewczynek na wspomniane wyżej kolory. Sama operacja rozdzielenia poszła sprawnie i obyła się bez komplikacji. Bliźniaczki są już rozdzielone i śpią w osobnych łóżeczkach. Są też pod stałą kontrolą lekarzy, gdyż nadal nie ma pewności, jak zareagują ich organizmy na odseparowanie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA