Stworzyła "modlitwę dziewicy" i urodziła pięcioro dzieci. Jej imieniem nazwano krater na Wenus

Ta mało znana kobieta jest autorką "modlitwy dziewicy" i matką pięciorga dzieci. Na jej cześć nazwano jeden z kraterów na Wenus.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Tekla Bądarzewska - Baranowska była matką piątki dzieci i polską pianistką. Międzynarodową sławę zapewnił jej jeden utwór - "Modlitwa dziewicy", który jest grany po dziś dzień. Jednak nie tylko to warto o niej wiedzieć.

Skomponowała "Modlitwę dziewicy". Jej imieniem nazwano krater na Wenus

Tekla Bądarzewska - Baranowska urodziła się 17 września 1823 r. (niektóre źródła podają inne daty: 1829 bądź 1834 rok) w Mławie, choć są dowody wskazujące na Warszawę. Tekla była od dziecka miłośniczką muzyki - grała na pianinie i komponowała utwory, z których najsłynniejszy to "Modlitwa dziewicy". W 1852 roku wyszła za mąż za Jana Baranowskiego, z którym podobno miała pięcioro dzieci. Przeczą temu  słowa sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, wedle których miała trzy córki - Marię Walerię, Janinę Teklę Stanisławę Gabrielę i Bronisławę Walerię, a pozostała dwójka to były dzieci jej siostry, Julianny. Tekla Bądarzewska zmarła młodo, najprawdopodobniej w wieku 32 lat. 

Stworzyła sławną "Modlitwę dziewicy". Jej imieniem nazwano krater na Wenus

Choć Tekla Bądarzewska - Baranowska nie była zbyt znaną kompozytorką, to zdążyła trwałe zapisać się w historii muzyki. Jej utwór "Modlitwa dziewicy" jest grany po dziś dzień:

  • Kurt Weill wykorzystał utwór Tekli w operze Rozkwit i upadek miasta Mahagonny (1930 r.),
  • W Korei Północnej ukazała się kaseta VHS z występem zespołu Pochonbo, na której przedstawiono Modlitwę dziewicy w elektronicznej aranżacji. (1993 r.),
  • W Japonii nagrano pierwszy w historii album z kompozycjami Tekli Bądarzewskiej "Spełniona Modlitwa Dziewicy". (2007 r.).

W Mławie uznawanej za rodzinne miasto Tekli powstało Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, które promuje jej dzieła. Warto również wspomnieć, że jej imieniem nazwano skwer na Muranowie (ul. Andersa 13 w Warszawie) oraz decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej, jeden z kraterów na Wenus.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.