To imię nosił twórca kultowych bajek dla dzieci. Dziś jest rzadkie i bywa wyśmiewane

To imię dawniej mogli nosić wyłącznie ci, którzy urodzili się w rodzinie królewskiej. Popularne było wśród Piastów, Jagiellonów oraz w Czechach i na Węgrzech. Później nosili je nasi dziadkowie i wujowie. Dzisiaj jest rzadkie i niezbyt lubiane przez społeczeństwo. Wg gov.pl w pierwszej połowie 2022 roku nazwano tak 75 chłopców.
Zobacz wideo Narodziny wcześniaka. Czy matka może dotknąć takiego dziecka po porodzie?

Pochodzenie i znaczenie imienia Władysław

Władysław to imię męskie pochodzenia słowiańskiego. Pochodzi od słów "włodzi", które oznacza "włada", "rządzi", "panuje" i "slaw" oznaczających "sława". W całości imię Władysław tłumaczymy jako "ten, który zawładnął sławą". Jest to czeska forma imienia, które w języku polskim miało postać Włodzisław, i tak brzmiało w XIV i XV w. Występowało jako imię w rodach dynastycznych Piastów i Jagiellonów, także w Czechach i na Węgrzech. Dopiero od XVI wieku mogło być nadawane wśród ludzi spoza rodziny panującej.

Ciekawostka

Jednym z bardzo znanych Władysławów w Polsce jest Władysław Nehrebecki. Był reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, autorem komiksów, twórcą filmów animowanych, projektodawcą i głównym konsultantem polskiego serialu animowanego "Bolek i Lolek". Był również współautorem postaci plastycznych Bolka i Lolka, jednym z pionierów polskiej animacji oraz wpółzałożycielem "Studia Filmów Rysunkowych" w Bielsku-Białej. Władysław Nehrebecki miał również wpływ na powstanie "Studia Małych Form Filmowych", a także nadzorował powstanie "Studia Filmów Animowanych w Krakowie". Został odznaczony Orderem Uśmiechu.

Charakterystyka imienia

Władysław żyje z uśmiechem na buzi, według swoich zasad. Nie istotna jest dla niego moda, wyznaje zasadę, że najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą, bez względu na wszystko. Jest bardzo szczery, czasem nawet za bardzo, bywa też nerwowy i można go łatwo wyprowadzić z równowagi. Często odkrywa w sobie zamiłowanie do spacerów i dalekich pieszych wędrówek. Najlepiej w samotności. To działa na niego bardzo kojąco i regenerująco. Jest pewny siebie i niezwykle towarzyski, choć najbliższych przyjaciół dobiera sobie bardzo starannie. Doskonały z niego gawędziarz. Lubi opowiadać o swoich doświadczeniach i przygodach, choć bardzo prywatne szczegóły omija. Władysław, choć nie daje tego po sobie poznać, jest wielkim wrażliwcem, który nie zawaha się jeśli potrzebna jest komuś pomoc. Ceniącym w życiu tradycyjne wartości. 

Imieniny: 12 czerwca, 30 czerwca, 25 września, 4 maja

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Władzio, Władziu, Władysławek, Władek, Władunio, Władziś, Władzik, Władko, Władyś, Władziu, Władziń, Sławek, Sławko, Sławciu, Sławcio, Sławulek, Sławuś, 

Predyspozycje zawodowe

Władysław, zgodnie z królewską przeszłością swojego imienia, świetnie sprawdzi się na stanowiskach kierowniczych. Lubi mieć nad wszystkim kontrolę i uwielbia kierować ludźmi. Co więcej, doskonale mu to wychodzi. Jest też odpowiedzialny, obowiązkowy, wzbudza respekt i szacunek. Nie brakuje mu ambicji, odwagi i pewności siebie. Nie ma wątpliwości, że Władysław jest skazany na sukces i osiągnie w życiu niemal wszystko, co sobie skrupulatnie zaplanuje. W jego życiu nie ma przypadków. Inni cenią u niego uczciwość, lojalność i umiejętność przyznania się do błędu. Doskonale sprawdzi się na takich stanowiskach jak: właściciel firmy, kierownik, polityk, handlowiec, logistyk, lekarz, prawnik, terapeuta, aktor, nauczyciel, adwokat, sędzia, architekt. 

Sławni imiennicy:

  • Władysław I Łokietek - król polski
  • Władysław II Jagiełło - król polski
  • Władysław III Warneńczyk - król polski
  • Władysław IV Waza - król polski
  • Władysław Anders - generał
  • Władysław Bartoszewski - polski polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk
  • Władysław Ekielski - krakowski architekt
  • Władysław Frasyniuk - polski polityk, przedsiębiorca, działacz opozycji w PRL
  • Władysław Gomułka - polski polityk komunistyczny, I sekretarz KC PPR, I sekretarz KC PZPR
  • Władysław Hańcza - polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog
  • Władysław Hasior - polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf
  • Władysław Komar - polski lekkoatleta, miotacz kulą, olimpijczyk
  • Władysław Kowalski - polski aktor teatralny i filmowy, pedagog
  • Władysław Nehrebecki - polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, autor komiksów, twórca filmów animowanych
  • Władysław Stanisław Reymont właściwie Stanisław Władysław Rejment - polski pisarz, prozaik i nowelista, laureat nagrody Nobla
  • Władysław Segda - polski szermierz, medalista olimpijski
  • Władysław Sikorski - polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie podczas II wojny światowej
  • Władysław Szpilman, ps. Al Legro - polski kompozytor, pianista i aranżer żydowskiego pochodzenia

Zobacz też: najgorętsze modowe trendy na Avanti24.pl

Więcej o: