Kobiety decydują się na dzieci w coraz późniejszym wieku. Taka decyzja zazwyczaj wynika z chęci osiągnięcia statusu zawodowego, ale także podyktowana jest trudną sytuacją ekonomiczną, mieszkaniową oraz niestety coraz częściej diagnozowaną niepłodnością.
Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Gdy Lucy Baker zaszła w trzecią ciążę miała 42 lata. Niedługo po tym jak już dowiedziała się o ciąży spotkała się z położną środowiskową. Reakcja położnej na wieść o wieku, na długo utkwiła Lucy w głowie. Przeciągłe westchnienie, a zaraz za tym uszczypliwe wpisanie do notatek ciążowych, wielkimi literami, "STARSZA MAMA". Położna nie skomentowała tego głośno, ale jak twierdzi Lucy, nie musiała, wyraźnie było widać jak wieść o wieku ją zszokowała. Ta trzecia ciążą była zresztą powodem do uwag i komentarzy przez wielu ludzi, w większości negatywnych i oskarżających. Początkowo bardzo to kobietę dotykało. Powodowało mnóstwo emocji i podawało w wątpliwość czy postąpiła słusznie.
Będziesz miała 47 lat, kiedy twoje dziecko zacznie szkołę.
Czy na pewno chcesz znowu bawić się w pieluchy?
Zdajesz sobie sprawę, że będziesz najstarszą mamą w szkole?
- pytały inne mamy.
Z opisów i wypowiedzi mamy trójki można wywnioskować, że w momencie gdy podzieliła się radosną informacją z rodziną i najbliższymi, każdy podzielał jej radość. Nie minęło jednak dużo czasu, by wieść o ciąży docierała do kolejnych ludzi, a ci jawnie komunikowali Lucy co o tym myślą i nie były to miłe słowa i rozmowy. Najczęściej niemiłe rzeczy słyszała od innych mam, będąc w szkole u starszych dzieci. Pierwsze zderzenie z krytyką było dla niej bardzo trudne i bolesne, ale bardzo szybko zdecydowała, że przykrość z jaką się mierzyła zamieni w coś dobrego i pożytecznego dla innych. Zwłaszcza, że sama z doświadczenia jest coachem pewności siebie. Dotarła do popularnie używanego określenia kobiet decydujących się na późną ciążę - "ciąża geriatryczna". Wiele kobiet uważa je za bardzo obraźliwe. Założyła grupę wsparcia na Facebooku, po to by inne kobiety w podobnej sytuacji miały miejsce, w którym otrzymają pomoc i wskazówki, jak mierzyć się z hejtem, który je spotyka na co dzień. Nazwa grupy nazywa się @geriatric_mum. A Lucy jest dumna, nie tylko z tego, że realnie pomaga wielu kobietom, ale również z tego powodu, że jest mamą trójki dzieci.
Z medycznego punktu widzenia każda ciąża po 35. roku życia będzie uznawana za ciążę wysokiego lub zwiększonego ryzyka. Dlatego taka pacjentka może budzić obawy wśród personelu medycznego, ale nie może to wywoływać nieprzychylnych komentarzy czy złego traktowania kobiety. Jak twierdzi Stefania Kumor, magister położnictwa, seksuolożka, doradczyni chustonoszenia. Należy pamiętać, że pacjentka, która pierwszy lub kolejny raz zachodzi w ciążę po 40-stce, powinna zostać otoczona szczególną opieką i troską. Żyjemy w czasach, gdzie późne ciąże są coraz częstsze, a średni wiek kobiet rodzących swoje pierwsze dziecko oscyluje około 30. roku życia. Decyzje dotyczące późnego macierzyństwa, nie wynikają jedynie z chęci samorozwoju, ale są często podyktowane niepewną sytuacją ekonomiczną i mieszkaniową, a także ze względu na coraz częściej diagnozowaną chorobę niepłodności, którą WHO uznało za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku — podkreśla Kumor. I nie ma to znaczenia czy decyzja o ciąży po 40-stce wynika ze zwykłego, ludzkiego, pragnienia macierzyństwa, czy rodzicielstwa lub może została uwarunkowana dodatkowymi zrządzeniami losu, istotne jest, aby własne zdanie zachować dla siebie, a takiej osobie zapewnić profesjonalną opiekę. Powinno się przede wszystkim odpowiednio zająć edukacją w zakresie zdrowego trybu życia i poinformować o rekomendowanych badaniach w ciąży dla kobiet w grupie wysokiego ryzyka, bardzo ważne jest w jakim stanie zdrowia jest kobieta i jaki tryb życia prowadzi. To ma ogromne znaczenie dla przebiegu ciąży.
Zobacz też: najgorętsze modowe trendy na Avanti24.pl