Imię na bierzmowanie, które jest piękne i nosiła je znacząca patronka. Oznacza "troszcząca się o lud"

Święta Leokadia jest patronką Hiszpanii i Toledo. W ikonografii przedstawiana jest z palmą męczeńską. Imię takiej świętej to dobry wybór, gdy szukamy imienia podczas przygotowań do sakramentu bierzmowania.

Imię na bierzmowanie – historia Leokadii

Leokadia to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Co ciekawe, to żeńska wersja męskiego imienia Leokadiusz. Imię to oznacza osobę troszczącą się o lud. Kim była święta Leokadia?

Oprócz informacji, że święta Leokadia pochodziła z Toledo, niewiele o niej wiadomo. Najstarszy opis jej męczeństwa pochodzi z VII wieku. Zgodnie z informacjami z „Martyrologium Rzymskiego", Leokadia żyła w Toledo w czasach panowania cesarza Dioklecjana.

Na jego rozkaz miejscowy legat kazał pojmać wszystkich, którzy wierzyli w Jezusa Chrystusa. Leokadia trafiła do niewoli. Próbowano namówić ją do zmiany wyzwania. Na początku starano się doprowadzić do tego obietnicami lepszego życia i komplementami. Gdy dziewczyna nie uległa, pojawiły się groźby. Była nieugięta, więc ostatecznie zamknięto ją w więzieniu, gdzie bitą ją i torturowano. To doprowadziło do jej śmierci w 304 roku. Zmarła z wycieńczenia w zamknięciu.

Zgodnie z Martyrologium Rzymskim Leokadia była chrześcijanką z Toledo. W czasach panowania cesarza Dioklecjana, miejscowy legat[2] Dacjan, rozkazał uwięzić wszystkich, którzy wyznawali wiarę w Chrystusa. Wśród nich była Leokadia. Legat próbował skłonić ją do wyrzeczenia się wiary, najpierw pochlebstwami i obietnicami, później natomiast groźbami. Na skutek odmowy, została wtrącona do więzienia, torturowana i bita. Zmarła z wycieńczenia w 304 roku.

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Imię na bierzmowanie – kult świętej Leokadii

Wspomnienie o niej jest obchodzone w liturgii 9 grudnia. Święta Leokadia została patronką Hiszpanii. Oczywiście jest także patronką Toledo, z którego pochodziła. I właśnie w Toledo najbardziej było widać je kult. Na jej grobie wybudowano bazylikę, która z czasem rozrosła się w sanktuarium.

Najcenniejsza pamiątką po Leokadii był jej welon. Dziś znajduje się właśnie w Toledo, w miejscowej katedrze - Catedral de Santa María de Toledo.

Więcej o: