Niepokojące plamy na skórze dziecka. Rodzicu, wykonaj test szklanki. To może być niebezpieczna choroba

Niepokojące plamy na skórze dziecka nie zawsze mogą oznaczać chorobę. Niektóre z nich to siniaki, jeszcze inne związane są z alergią, jednak jeśli dodatkowo pojawia się gorączka, trudności z oddychaniem - wtedy bezwzględnie należy udać się do lekarza. Może to być sepsa. Jeden z ratowników medycznych sugeruje także, aby rodzice, widząc niepokojącą plamę, wykonali test szklanki.

Sepsa to stan zagrażający życiu, toteż w tym przypadku liczy się przede wszystkim czas. Objawy nie zawsze są charakterystyczne i jednoznaczne. Niepokój u rodziców małych dzieci może wzbudzić nie tylko szybki oddech, rozdrażnienie, czy brak apetytu, ale także wybroczyny skórne, które mogą jako pierwsze pojawić się w okolicy krocza i pod pachami. Sepsa może się rozwinąć w dowolnym momencie życia, zarówno noworodków, małych dzieci, a także osób dorosłych.

Zobacz wideo Pisała piękne wiersze dla dzieci, ale własną córkę nazywała potworą i skazała na okrutny los

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Test szklanki - dawka wiedzy dla każdego z rodziców

Sepsa to nie choroba, a zakażenie organizmu, które jest szalenie niebezpieczne dla każdego. Jej początkowe objawy niestety nie są jednoznaczne, co lekarzom i medykom utrudnia właściwą diagnostykę i podjęcie leczenia. Jeden z ratowników medycznych, Janek Świtała, ratownik medyczny, autor książki "Polski SOR. Będzie bolało" na swoim Instagramie opublikował informację o tym, jak szybko zmienia się stan zarażonego sepsą dziecka. Cała historia zaczęła się od nagłej i wysokiej gorączki.

Rodzice udali się na SOR - rozpoznano infekcję. Po powrocie do domu gorączka nie ustępowała, rodzice wrócili na ten sam oddział. Po ok 1.5h oczekiwania przyjął ich ten sam lekarz - kiedy rozebrano malucha do powtórnego badania, na jego ciele zauważono charakterystyczne plamy, które widzicie na zdjęciach

- opisuje całą sytuację ratownik.

 

Okazało się, że te wybroczyny to jeden z charakterystycznych objawów sepsy, które pojawiły się dopiero po pewnym czasie, toteż przy poprzednim badaniu lekarz nie mógł go zauważyć, ponieważ ich nie było.

Moi drodzy, tak wygląda sepsa u dzieci. Wybroczyny, które tu widać oznaczają DIC, czyli rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe, będące jednym z objawów sepsy

- dodaje ratownik, Janek Świtała. 

5-latek od trzech lat nie obcinał włosów. Chciał przekazać je potrzebującym5-latek od trzech lat nie obcinał włosów. Chciał przekazać je potrzebującym

Inne charakterystyczne objawy, które mogą, ale nie zawsze się pojawiają przy zakażeniu to np. senność i osłabienie, utrata apetytu i zainteresowania jedzeniem, rozdrażnienie, płaczliwość, wymioty i sztywność karku, trudności z oddychaniem oraz gorączka. Niepokój mogą wzbudzać też plamy na skórze, które jak podaje na swoim Instagramie ratownik, jako pierwsze pojawiają się w okolicy krocza i pod pachami.

Pomocne w rozpoznaniu tego, czy zmiany na skórze to zwykły siniak, alergia, czy jednak coś poważniejszego jest zwykła szklanka z przezroczystym dnem.

Weź do ręki szklankę z transparentnym dnem. Połóż ją na niepokojącej zmianie i dociśnij - jeśli blednie lub znika, to pewnie siniak lub wysypka. Jeśli nie - dzwoń pod 112 lub pędź na najbliższy SOR, jeśli masz do niego 3 minuty. Ale serio, telefon i książeczka zdrowia w kieszeń, pierwsza kurtka z brzegu na plecy, dziecko pod pachę i jazda, bo w takich wypadkach liczy się dosłownie każda minuta

- przestrzega Janek Świtała. 

Na szczęście maluch, którego zdjęcia zostały opublikowane na Instagramie, ma się już dobrze, choć jak wspomina autor postu, jego rekonwalescencja trochę trwała.

Czy można nakarmić dziecko podczas mszyCzy można podczas mszy dać 3-letniej córce jeść. Ksiądz odpowiedział

Więcej o: