Chłopiec urodził się bez penisa. Lekarze nie chcieli go zrekonstruować. Mocz oddawał przez odbyt

W Iranie przyszedł na świat wyjątkowy chłopiec - urodził się bowiem bez penisa. Mocz oddawał w nietypowy sposób, bo przez odbyt. Lekarze zdecydowali się na nietuzinkowy sposób leczenia tej przypadłości.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Jak podaje czasopismo medyczne "Radiology Case Reports", w Iranie przyszedł na świat chłopiec bez penisa. Ta przypadłość jest naprawdę bardzo rzadka - dotyka bowiem jednego chłopca na 30 milionów, natomiast w literaturze medycznej opisano mniej niż 100 przypadków. W tym przypadku na dodatek lekarze zdecydowali się na nietuzinkowy sposób leczenia chłopca. 

Mama kanguruje dzieckoJak zbudować więź z dzieckiem. Zobacz, dlaczego kangurowanie jest ważne

Chłopiec przyszedł na świat bez penisa. Lekarze zdecydowali się na nietuzinkowe leczenie

Mały irańczyk przyszedł na świat bez wykształconego penisa, a jego jądra były schowane wewnątrz jamy brzusznej. Z tego powodu chłopiec oddawał mocz przez odbyt, a ustalenie, dlaczego tak się dzieje, wymagało dodatkowych badań.  Jak się okazało, nietypowe oddawanie moczu było efektem przetoki, czyli niewłaściwego połączenia pęcherza z odbytem. W takim przypadku konieczna jest operacja, która umożliwi oddawanie moczu we właściwy sposób. Jednak lekarze zajmujący się wyjątkowym chłopcem, postanowili przeprowadzić operację zmiany płci, zamiast falloplastyki (odtworzenia penisa). Oprócz tego, gdy dziecko wejdzie w okres dojrzewania, ma przyjmować żeńskie hormony - estrogeny. 

Rola dotyku w rozwoju dzieckaDotyk w rozwoju dziecka, dlaczego jest tak ważny i jaki ma wpływ na malucha

Urodził się bez penisa. Jest to efekt bardzo rzadkiej przypadłości

Mały Irańczyk przyszedł na świat bez penisa. Jest to spowodowane przez bardzo rzadką, genetyczną wadę - afalię. Jest to przypadłość polegająca na braku męskich narządów płciowych u niektórych chłopców. Co ciekawe, jak dotąd nie ustalono, w jaki sposób wada jest przekazywana następnym pokoleniom.  

Więcej o: