Oryginalne imię dla dziewczynki na "w". Kojarzy się z miłością, a nie zostało nadane ani razu

To jedno z żeńskich imion, które za parę lat może być zupełnie zapomniane. Choć jest oryginalne, ma dobre skojarzenia i urocze zdrobnienia, to jednak (jak podaje gov.pl) w pierwszej połowie 2022 roku nie zostało wybrane ani razu. To różnica w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy nazwano tak 13 dziewczynek.
Zobacz wideo Odbieranie noworodka i świeżo upieczonej mamy ze szpitala. Jakie zadania ma tata? Jak ubrać dziecko na podróż?

Pochodzenie i znaczenie imienia Walentyna

Imię Walentyna jest żeńskim odpowiednikiem imienia Walenty. Pochodzi z języka łacińskiego od słowa "velentinus" i oznacza "zdrowy", "mocny", "silny". Imię Walentyna tłumaczone jest zatem jako "osoba mająca predyspozycje do bycia silną, potężną i cieszącą się dobrym zdrowiem". Według niektórych etymologów to imię może pochodzić od nazwy miasta Vibo Valentia, co byłoby określeniem jego mieszkanki, albo też może być określeniem córki Valentinusa. W Polsce pojawiło się dopiero w XVIII wieku. 

Charakterystyka imienia

Walentyna od wczesnych lat wyróżnia się ogromną siłą charakteru. Rzadko prosi kogoś o radę lub wsparcie. Jest pomysłowa, energiczna i przede wszystkim zaradna. Jeśli sobie coś postanowi, nie warto tracić czasu, żeby ją od tego odwieść. Uparta do granic możliwości, trudno jej przyznać się do błędu. Jednocześnie bardzo dba o swój rozwój, ten duchowy również. Jest inteligentna, zna swoją wartość, potrafi wykorzystywać swoje atuty. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Walentyna w wolnych chwilach lubi poczytać coś ciekawego, zrelaksować się na łonie natury z dala od miasta, ale od czasu do czasu lubi zaszaleć na imprezie lub dać się porwać przygodzie, pod warunkiem, że przyjaciele będą jej towarzyszyć. Inni cenią w niej szczerość, taktowność i lojalność. Nie bawi się w sztuczne uśmiechy i intrygi. Szkoda jej na to czasu. 

Imieniny: 25 lipca, 24 października

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Walentynka, Walentyna, Wala, Walencia, Walka, Walcia, Walusia, Walunia, Waleczka, Walinka, Walina, Waleńka, Walentysia, Walka, Wanti, Lusia, Tyna, Tynka, Tynusia

Predyspozycje zawodowe

Walentyna przede wszystkim szuka w swoim zawodowym życiu takiego stanowiska, które pozwoli jej na jeszcze większe rozbudzenie kreatywności. A trzeba przyznać, że dobrych pomysłów jej nie brakuje. Na tle innych pracowników wyróżnia się zaangażowaniem i wysokim poczuciem lojalności. Ucieka od wszelkich kłótni, niezdrowej rywalizacji, intryg i plotek. Gardzi kłamstwami i hipokryzją. Sprawdzi się wszędzie tam gdzie oczekuje się gotowości do działania pod presją czasu, częstych aktywności i doskonałej organizacji, idealne będą takie stanowiska jak: psycholożka, pedagożka, pielęgniarka, lekarka, szefowa agencji marketingowej, redaktorka, pracownik firmy eventowej, pracownik biura projektowego, poetka, artystka. 

Sławne imienniczki:

  • Walentyna Lisica - ukraińska pianistka
  • Walentyna Matwijenko - gubernatorka Sankt Petersburga
  • Valentina Monetta - sanmaryńska piosenkarka, czterokrotna reprezentantka San Marino w Konkursie Piosenki Eurowizji
  • Walentyna Najdus-Smolar - polska historyczka żydowskiego pochodzenia, profesorka PAN
  • Valentine Tessier - aktorka francuska
  • Walentina Tierieszkowa - rosyjska astronautka
  •  Valentina Zenere - argentyńska aktorka, modelka i piosenkarka

Zobacz też: najgorętsze modowe trendy na Avanti24.pl

Więcej o: