"Oddech smoka". Niebezpieczny trend na TikToku. Dzieci zjadają cukierki oblane ciekłym azotem

Chiki ngebul to cukierek oblany ciekłym azotem. Nagrania stają się hitem na TikToku, próbują ich nawet małe dzieci. Na tę chwilę ucierpiało ponad 20 osób. Ich zjedzenie może skończyć się gorzej niż poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.
Zobacz wideo Przedwczesny poród, infekcja u matki, dziecko na OIOM-ie, a do tego COVID. Poruszająca historia w "Mamy czas"

Kolejna niebezpieczna moda na TikToku

Platformy społecznościowe mogą motywować, inspirować, edukować. Ale niestety mogą też zachęcać do głupot i robienia rzeczy niebezpiecznych. Na TikToku pojawił się niebezpieczny trend. Dzieci jedzą cukierki oblane ciekłym azotem - Chiki ngebul, nazywane „oddechem smoka". W popularnym serwisie znajdziemy już dziesiątki filmów, na których widać nastolatków i małe dzieci z wąsami dymu wydobywającymi się z ust podczas jedzenia tych cukierków. Jak informuje „The Guardian", po spożyciu słodkiej przekąski ponad 20 dzieci w Indonezji doznało poparzeń żołądka i zatrucia pokarmowego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ucierpiało ponad 20 dzieci

"The Guardian" poinformował, że do tej pory nie zgłoszono żadnych zgonów po zjedzeniu cukierków, ale – według ministerstwa – ucierpiało około 25 dzieci, z czego dwoje przebywa w szpitalu. Dr Budiman twierdzi jednak, że liczba poszkodowanych dzieci może być znacznie wyższa. Tamtejsze Ministerstwo wydało prośbę do lokalnych agencji zdrowia, aby nadzorować restauracje i punktu, w których używa się ciekłego azotu oraz informacje do konsumentów o tym, jak bezpiecznie korzystać z ciekłego azotu, by nie ryzykować zdrowia. Z kolei ulicznym straganom w ogóle odradzono sprzedaż tego typu przekąsek. Mają również zostać zorganizowane pogadanki w szkołach

"Oddech smoka" może zrujnować zdrowie

Jak wyjaśnia dr Dicky Budiman, indonezyjski lekarz i badacz globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego na Griffith University:

Ciekły azot powoduje, że przekąska wydaje się dymić przed spożyciem, ale jeśli zostanie zjedzona przed odparowaniem ciekłego azotu, istnieje ryzyko poparzeń jelit i perforacji, a w najcięższych przypadkach może to doprowadzić do śmierci.

Z kolei dyrektor generalny indonezyjskiego ministerstwa zdrowia Maxi Rein Rondonuwu ostrzegł, że inne skutkami zjedzenia cukierków to także oparzenia skóry i poważne trudności w oddychaniu.

Źródło: wprost.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA