349 – tyle razy nadano imię Kazimierz w pierwszej połowie 2021 roku. Dla porównania, zgodnie z danymi dostępnymi na stronie dane.gov.pl, pierwsza trójka najchętniej nadawanych imion wyglądała następująco:
Kazimierz to współczesna forma staropolskiego imienia Kazimir. Odmian było wiele: Kazimirz, Kazimiar, Kazimier, Kaźmir, Kaźmisz). Pierwotnie człon „Kazi" oznacza niszcz, psuj, niwecz i wywodzi się od kazić, czyli niszczyć, psuć. Natomiast „mir" rozumiemy tu jako pokój, spokój. Imię Kazimierz oznaczał więc „tego, który niszczy pokój".
Może ta konotacja sprawia, że rodzice tak rzadko decydują się na to piękne imię? Przypomnijmy, że Kazimierz to imię dynastyczne Piastów. Królów noszących to imię było wielu: Kazimierz Odnowiciel, Kazimierz II Sprawiedliwy, Kazimierz II cieszyński, Kazimierz II zatorski, Kazimierz IV Jagiellończyk… I wielu, wielu innych!
Współcześnie wiele osób tłumaczy imię inaczej. Człon „Kazi" to raczej nakazywać, rozkazywać. Imię Kazimierz oznacza więc obecnie „tego, który nakazuje pokój".
Kazimierz imieniny obchodzi: 4 marca, 22 marca i 12 czerwca. A z tym imieniem związanych jest kilka popularnych przysłów. Co ciekawe, większość łączy się z pogodą!
Na Świętego Kazimierza zima do morza zmierza.
Jeżeli w Święty Kazimierz pogoda, to na kartofle uroda.
Na Świętego Kazimierza dzień się z nocą przymierza.
Jest także wiele znanych osób, które nosiły lub noszą to imię! To tylko kilka nazwisk: