Od kiedy wniosek 500 plus 2023? Nadeszła zmiana. Spóźnialscy mogą stracić środki

Od kiedy wniosek 500 plus 2023? Wielu rodziców z początkiem nowego roku zastanawia się, czy ponownie należy złożyć dokumenty, aby zachować ciągłość wypłat. Uspokajamy jednak. Taka możliwość, dla tych, którzy już pobierają świadczenie, będzie dopiero od lutego. Co istotne, nadeszła także pewna zmiana, która może nie tylko przyspieszyć cały proces, ale go przede wszystkim ułatwić.

Od kiedy wniosek 500 plus 2023? Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w ubiegłym roku odnośnie obsługi programu "Rodzina 500 plus", rodzice dzieci, którzy mają przyznane prawo do świadczenia, co roku na nowo muszą składać wniosek o wypłatę środków. Jednak styczeń to jeszcze nie ten moment. Przedstawiamy najważniejsze informacje w sprawie wniosku o wypłatę 500 plus w 2023 roku.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Od kiedy wniosek 500 plus 2023? Ważny jest termin złożenia dokumentów

Najważniejszą informacją dla wszystkich rodziców, którzy pobierają świadczenie na dziecko, jakim jest 500 plus, jest to, że aby w tym roku zachować ciągłość wypłat, należy złożyć wniosek do ZUS do dnia 30 kwietnia 2023 r. Wtedy ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata nastąpi do 30 czerwca 2023 roku. Natomiast jeśli z różnych przyczyn poprawnie wypełniony wniosek o wypłatę pieniędzy, wpłynie do urzędu później, przekazanie pieniędzy na konto bankowe rodzice – nastąpi również z opóźnieniem. Przedstawia się to następująco:

  • Złożenie wniosku o świadczenie w terminie od 1 do 31 maja 2023 r., wypłata powinna nastąpić do 31 lipca 2023 r.
  • Złożenie wniosku od 1 czerwca do dnia 30 czerwca 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r.
  • Złożenie wniosku do końca lipca - termin wypłaty przewidziano do 30 września 2023 r.,
  • Natomiast złożenie wniosku w sierpniu oznacza, że pieniądze zostaną wypłacone do końca października 2023 roku.

Ponowne złożenie wniosków ma związek z rozpoczynającym się z początkiem czerwca 2023 roku nowego okresu rozliczeniowego dla programu "Rodzina plus".

Ważna zmiana, która dotyczy rodziców

Jedną z ważniejszych zmian dotyczących wniosków 500 plus jest to, że ich złożenie następuje jedynie za pośrednictwem internetu. Do tej pory były to jedynie trzy kanały, czyli:

  • przez portal PUE ZUS,
  • przez serwis Emp@tia,
  • poprzez bankowość elektroniczną.

W tym roku jednak ZUS uruchomił czwarty kanał. Jest nim specjalna aplikacja urzędu „mZus". Można ją pobrać na swój telefon ją pobrać ze sklepu GooglePlay lub AppStore.

Zatem kiedy najlepiej złożyć dokumenty o 500 plus? Pomiędzy 1 lutego a 30 kwietnia 2023, aby nie przerwać ciągłości pobierania świadczenia i mieć w całości wypłacone wyrównanie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.