1000 zł na drugie dziecko. To dodatkowe pieniądze dla wielu. Aby je dostać, trzeba dopełnić formalności

Wielu rodzicom przysługują dodatkowe pieniądze w kwocie 1000 zł na drugie z dziecko. Jednak aby je otrzymać, muszą spełnić pewne warunki. Zobaczcie, co musicie zrobić, aby cieszyć się dodatkowymi środkami.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Rodzice dwójki (i więcej) maluchów oprócz 500 plus czy becikowego, mogą skorzystać też z nowego świadczenia - Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). Jednak żeby móc otrzymać dodatkowe pieniądze, muszą dopełnić pewnych formalności. Sprawdźcie, co konkretnie trzeba zrobić, aby cieszyć się środkami z nowego świadczenia. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie. Przysługuje na drugie dziecko

Kto może starać się o środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? Każdy rodzic drugiego (lub kolejnego) dziecka w wieku od 12 do 36 miesiąca życia. Maluch może być zarówno biologicznym dzieckiem, jak i przysposobionym przez małżonków. Jednak trzeba mieć na uwadze, że świadczenie nie przysługuje w przypadku dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej. Przy czym pierwsze dziecko może nawet i pełnoletnie. Świadczenie może wynieść maksymalnie 12 tysięcy zł, gdzie rodzice sami decydują, czy chcą otrzymywać miesięcznie 1000 zł  przez rok, czy 500 zł przez dwa lata.  

Rodzicom dwojga (lub więcej) maluchów przysługują dodatkowe pieniądze. Jak złożyć wniosek?

Pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego są przekazywane wyłącznie bezgotówkowo, a wnioski składa się również wyłącznie elektronicznie poprzez:

  • portal Emp@tia,
  • poprzez serwis PUE ZUS,
  • poprzez bankowość elektroniczną.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o przyznanie RKO? Najlepiej zrobić to w terminie od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 13. miesiąc życia. Niedotrzymanie tego terminu poskutkuje zmniejszeniem otrzymywanej kwoty o 500 zł za każdy miesiąc opóźnienia.

Więcej o: