Szkarlatyna u dzieci wraca po 70 latach. Malinowy język to jeden z objawów, niestety pojawia się za późno

Szkarlatyna u dzieci wraca po 70 latach. Wzrasta liczba przypadków chorób zakaźnych w Polsce. Od kilku miesięcy lekarze z niepokojem obserwują rosnący trend zachorowań między innymi na szkarlatynę, wiktoriańską chorobę, która kojarzona przez większość osób jest głównie z pożółkłych kart historii. Wysoka gorączka i pojawiające się wypieki mogą świadczyć o pierwszych objawach choroby.

Szkarlatyna to choroba zakaźna, na którą obecnie zapada coraz więcej małych dzieci. Bardzo łatwo się nią zarazić, gdyż przenosi się drogą kropelkową, a także przez przedmioty lub pokarmy zakażone przez chorego. Obecnie chorują głównie dzieci, u dorosłych zdarza się ona niezwykle rzadko. Jednym z objawów jest tzw. malinowy język.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Szkarlatyna u dzieci. Objawy choroby

Szkarlatyna to zakaźna choroba, inaczej zwana płonicą. Zwykle chorują na nią dzieci, chociaż w przypadku słabej odporności u osób dorosłych - również można się nią zarazić. Niestety nie ma szczepionki chroniącej przed zachorowaniem, toteż najlepszym sposobem uniknięcia choroby jest unikanie kontaktu z zarażonymi bakteriami paciorkowca grupy A.

Objawy szkarlatyny u dzieci mogą być zbliżone do anginy, a nawet grypy dlatego często lekarz zleca dodatkowe badania. Często w początkowej fazie choroby pojawiają się takie dolegliwości, jak:

  • silny ból gardła i ból podczas połykania,
  • ból głowy,
  • wysoka gorączka (nawet powyżej 38 st. C),
  • zapalenie gardła i migdałków podniebiennych,
  • powiększone węzły chłonne szyjne przednie, bolesne przy dotyku.

Jednak to nie koniec. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby jest głównie wysypka drobnoplamista (jak po uderzeniu skóry drobną szczoteczką). Obejmuje ona zwykle twarz z wyjątkiem trójkąta pomiędzy fałdami nosowymi i brodą. Dobrze widoczna jest w okolicach pachowych, pachwinowych i na pośladkach. Skóra objęta wysypką jest szorstka w dotyku. Natomiast kiedy pojawia się tzw. malinowy język, o palącym, czerwonym kolorze (szkarłatny kolor, stąd nazwa choroby) - należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Jeden z naszych czytelników opisał nam trudną walkę, jaką ze szkarlatyną stoczył jego pięcioletni syn.

Jak poszliśmy do lekarza, ten od razu nie miał wątpliwości, że to szkarlatyna. Ignaś miał wszystkie objawy: wysoka gorączka, malinowy język (wyraźny objaw), wysypka na całym ciele (poza malutkim trójkątem pod nosem: górna warga i broda, podobno to właśnie znak szkarlatyny). Tak malinowego języka nie widziałem nigdy w życiu!

Leczenie szkarlatyny zazwyczaj trwa średnio od tygodnia do 10 dni. W tym przypadku stosuje się głównie farmakoterapią. W warunkach domowych można podawać antybiotyk oraz leki obniżające gorączkę. Zaleca się także podawanie dużej ilości płynów. Do szpitala kieruje się jedynie te dzieci chore na szkarlatynę, w przypadku pojawienia się innych niepokojących objawów lub z powikłaniami.

Więcej o: