Masz trudności z położeniem dziecka spać? Ta mama znalazła genialne rozwiązanie. "Daj dziecku wybór"

Spanie to dla dzieci strata czasu. Zamiast zmęczenia i chęci położenia się do łóżka rozpiera je energia, mają mnóstwo pytań i próśb. Utulenie ich do snu graniczy z cudem, a i tak często kończy się histerią i kłótnią. A może jest skuteczny sposób by temu zaradzić? To co wymyśliła ta mama jest nie tylko genialne, ale i banalne. W dodatku wielu rodziców potwierdza działanie.

Szkoda czasu na sen

Dziecko, które ma sprzątnąć swój pokój nagle dopada obezwładniająca niemoc, ból rąk, nóg, a nawet nagła chęć położenia się do łóżka. Nagle podniesienie zabawki i odłożenie jej na miejsce, jest niemożliwe do wykonania. Ale, gdy przychodzi faktyczna pora spania, dziecko ma akurat wtedy mnóstwo energii, tysiące pytań, historii do opowiedzenia, przypomina sobie że jest bardzo głodne itp. Jednym słowem, ze spaniem mu nie do końca po drodze, a wszelkie próby nakłonienia go do położenia się do łóżka kończą się fochami, histerią i kłótniami. Cóż, tak wyglądają wieczory w wielu domach. Często dzieje się tak, że im bardziej dziecko jest zmęczone, tym trudniej wyciszyć je i położyć spać. Dziecięce emocje nie są łatwe do opanowania, ale są różne sposoby i metody, jakich chwytają się rodzice byle tylko znaleźć tą która skutecznie zadziała. 

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Daj dziecku poczuć, że ma kontrolę 

Alisha Denke doskonale wie, jak to jest, gdy dziecko ma wieczorny napad złości i nie chce wykonać nawet najprostszych próśb rodzica. Oczywiście najczęściej dzieje się to przed snem, kiedy mama czy tata marzy o tym, by proces położenia dziecka przebiegł jak najszybciej, ale dziecko ma wtedy inne plany. Alisha wzięła sobie do serca informacje, że dziecko potrzebuje czuć, że ma wybór. Wymyśliła zabawę, która jest banalna, ale powoduje, że maluch z większą chęcią i radością wykonuje niezbędne czynności przed snem, a wszystko to zajmuje zdecydowanie mniej czasu i nie towarzyszy mu histeria i wściekłość. Alisha nagrała filmik, na którym pokazuje przygotowane dwie karty. Na kartach wydrukowane są listy rutynowych czynności, jakie należy wykonać przed snem. Czynności nieznacznie się od siebie różnią, ale te najważniejsze jak mycie zębów czy korzystanie z nocnika pojawiają się na obydwu kartach. Sekret tkwi w tym, że dziecko samodzielnie wybiera listę, której celem jest pójście spać. Płynnie, spokojnie, bez łez i kłótni.

Pójście spać może być przyjemne

Filmik wyświetliło ponad 400 tysięcy ludzi, większość komentujących jest zachwycona pomysłem Alishi, spora część z nich twierdzi, że to naprawdę działa. Dla dzieciaków nawet takie z pozoru błahe decyzje, to wielka sprawa. Dla nas nie jest istotne jaką piżamę wybiorą do spania, jaką wieczorynkę będą chciały oglądać albo którą książkę czytać. Jest mnóstwo spraw i decyzji, które możemy dać podjąć najmłodszym. One uczą się dzięki temu, że mają kontrolę nad własnym życiem. W pewnym momencie zaczynają decydować świadomie, co ma ogromny wpływ na ich późniejsze, dorosłe życie. Co nawet podkreśla wielu komentujących. Może warto spróbować częściej włączać dzieci do pełnego uczestniczenia w życiu rodzinnym i zaangażowaniu w podejmowanie decyzji dotyczących nie tylko siebie samego, ale i całej rodziny. Oczywiście pod kontrolą rodzica. To ma szansę przynieść fantastyczne efekty.

Podstępne „masz kontrolę, dokonaj wyboru", uwielbiam to. Mniej dramatyzmu i lepszy sen dla wszystkich.
To jest WIELKIE dla rodzicielstwa. Mój chłopak i ja walczymy z podejmowaniem decyzji, ponieważ były one podejmowane za nas przez tak długi czas bez naszego wkładu. Świetna robota mamo!!
Uwielbiam to. Danie im 2 opcji sprawia, że ??czują, że mają kontrolę, nawet jeśli tak nie jest. Jesteś niesamowitą mamą, kochanie.
Powinnaś je zalaminować, aby mogły zachować wybraną przez siebie opcję podczas wykonywania zadań.
Czuję, że dawanie dziecku możliwości pomoże mu w dorosłości w podejmowaniu decyzji!
To cieszy moje serce. Pozwalasz mu na uczestnictwo w jego wyborach, spełniasz wszystkie jego potrzeby, a jednocześnie zapewniasz harmonogram. Rodzic 10/10!

- czytamy w komentarzach pod filmikiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.