Twoje niemowlę śpi z otwartymi oczami? Lekarze mają wyjaśnienie

Młodzi rodzice mają liczne zmartwienia. Niektóre z nich na szczęście łatwo wyjaśnić. Jeśli wasze dziecko śpi z otwartymi oczami, nie martwcie się. Spokojnie, wszystko jest w porządku. To bardzo powszechne u małych dzieci.

Twoje niemowlę śpi z otwartymi oczami? Spokojnie!

Oczywiście większość z nas, także większość dzieci, zamyka oczy, gdy śpi. Dzięki temu światło nie dociera do nas, nasz mózg nie jest stymulowany i utrzymujemy odpowiednie nawilżenie oka.

Jeśli niepokoi cię to, że dziecko śpi otwartymi oczami albo półprzymkniętymi powiekami, oczywiście zgłoś się na konsultację do okulisty. Ale pamiętaj, to zupełnie normalne. Dlaczego niektóre dzieci śpią z otwartymi oczami?

Zobacz wideo Oczyszczanie nosa noworodka. Położna radzi, jak najlepiej to zrobić

Otwarte oczy u dziecka podczas snu. Powody

Mimo że oczy mają otwarte, one naprawdę śpią. To może wyglądać groźnie czy przerażająco, ale nic złego się nie dzieje. Jest kilka powodów takiej sytuacji:

  • Genetyka. Dziecko po prostu odziedziczyło to po przodkach. Jeśli partner ma półprzymknięte powieki podczas snu, dziecko też może tak spać
  • Rozwijający się układ nerwowy i REM. Wzory snu, szybkie ruchy gałek ocznych (REM), rozwijający się układ nerwowy… Powody się mnożą. W połączeniu skutkują właśnie otwartymi powiekami.
  • Kwestie związane z porodem. Rzadko, jednak czasem dochodzi do nieprawidłowości podczas porodu. Może to być także wada wrodzona. Dlatego właśnie zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Co robić? Czy pomagać dziecku zamykać oczy? Tylko jeśli nam to przeszkadza lub oczy wydają się podrażnione. Warto pogłaskać delikatnie powieki dziecka. Powinno pomóc! Dziecko powinno wyrosnąć z tego zwyczaju przed ukończeniem osiemnastego miesiąca życia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA