Rodzice ogolili córce głowę. Powodem mit, w który wielu wierzy. Dziewczynka bardzo się bała

Głośna, brzęcząca golarka, nieprzyjemne tarcie po delikatnej skórze, strach, może i ból - na to wszystko zdecydowali się rodzice, ponieważ wierzyli w powtarzany od lat mit. Golenie głowy nie było przyjemne dla dziewczynki.

Małe dzieci często poddawane są przez swoich rodziców różnym zabiegom pielęgnacyjnym, od których tak naprawdę nie zależy ani ich życie, ani ich zdrowie. Odbywają się jedynie ze względu na zachcianki opiekunów (zobacz: Postanowili przekłuć uszy małemu dziecku. Nagrali cały proces. "Nie potrafię tego pojąć"). Przykładem może być przekłuwanie uszu. Innym zabiegiem dostarczającym maluchowi głównie strachu i stresu jest ten, który zafundowali dziecku rodzice małej Alei. 

Po więcej wiadomości z kraju i ze świata zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Mama Lei prowadzi profil na TikToku o nazwie Babyalea21. Obserwuje go tysiące osób, a filmiki wzbudzają wiele reakcji. Na jednym z nagrań pokazała, jak goli córce głowę.  Dziewczynka wyraźnie nie jest zadowolona z tego, co robią jej rodzice. Widać na jej twarzy lęk. W pewnym momencie zaczyna też płakać. 

Rodzice Alei zrobili to już nie pierwszy raz. Poprzednio też wszystko nagrywali, a ich córka reagowała na zabieg podobnie. 

Po co dziecku goli się głowę? Powodem może być mit, w który wielu wierzy. "Jeśli ogoli się głowę, włosy odrosnę gęściejsze i mocniejsze". Nie jest to prawdą. Wzrost włosów zależy od naszych hormonów i genetyki. Udowodniono to już na początku XX wieku. Prawdą jest natomiast, że pierwsze włoski dziecka są bardzo delikatne. Nierzadko nawet samoistnie wycierają się z tyłu, ponieważ niemowlę znajduje się głównie w pozycji leżącej. 

Zobacz wideo Mamy wcześniaków radzą rodzicom, którzy dopiero wkraczają na tę drogę. "Siwe włosy szybko przybywają"

Wśród osób, które skomentowały nagranie, znalazło się wielu przeciwników działań zaprezentowanych przez rodziców. 

To przemoc emocjonalna!
Dlaczego oni jej to robią?
Dlaczego? Widać, że ta dziewczynka się boi. Niektórzy rodzice nie mają w ogóle empatii.

Można było zauważyć, że wiele osób nie było zdziwionych goleniem głowy i powtarzało wspomniany już mit "dzięki temu lepiej włoski rosną". Jeśli Wy też zgadujecie się w tym gronie, powtarzamy: nie rosną lepiej. 

Więcej o: