Polki nie chcą rodzić. Przytłaczająca większość kobiet "nie ma takich planów"

Okazuje się, że jedynie 32 proc. kobiet w wieku 18-45 lat planuje mieć potomstwo w nieokreślonej przyszłości. 68 proc. Polek - jak wynika z badań CBOS - w swoich planach w ogóle nie uwzględnia powiększenia rodziny.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

CBOS w drugiej połowie 2022 roku przeprowadził badanie, w którym spytał Polki o ich plany prokreacyjne. Poprzednie takie badanie zostało przeprowadzone w 2017 roku i porównanie wyników nie nastraja optymistycznie. 

Coraz mniej kobiet planuje dzieci

Jak wynika z badania, 32 proc. respondentek w wieku 18–45 lat, na pytanie, czy planuje potomstwo, odpowiedziało twierdząco. 17 proc. z nich zadeklarowało, że w ich przypadku stanie się to w ciągu najbliższych 3-4 lat, z kolei 15 proc. stwierdziło, że planują dziecko w dalszej perspektywie czasowej. Jednocześnie 68 proc. badanych zapewniło, że "nie ma w ogóle takich planów". W porównaniu z rokiem 2017 r., kiedy CBOS przeprowadził takie badanie, odsetek kobiet w wieku 18–45 lat, które planują potomstwo spadł o 9 pkt. proc. Z kolei odsetek kobiet planujących ciążę w perspektywie 3–4 lat zmniejszył się o 8 pkt. proc.

Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 r. w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35–39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40–45 lat

- czytamy w analizie wyników badań.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Brak pomocy, brak dzieci

W swoim badaniu CBOS zapytał także Polki o to, na czyją pomoc w opiece nad dzieckiem mogłyby liczyć. 90 proc. badanych, będących w związku stwierdziło, że mogłoby liczyć na wsparcie ze strony męża lub partnera. 69 proc. wyznało, że spodziewa się pomocy ze strony rodziców, a 58 proc. ze strony teściów/rodziców partnera. 34 proc. badanych Polek stwierdziło, że mogłoby liczyć na nieodpłatne wsparcie innych osób.

Jak wynika z analiz, kobiety będące w związkach, które otrzymałyby pomoc w opiece nad dzieckiem z co najmniej trzech źródeł, znacznie częściej deklarują plany prokreacyjne zarówno w krótkim, jak i długim okresie

- czytamy w podsumowaniu badania. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.