Laurka dla babci: jak przygotować upominek, który wzruszy babcię do łez?

Laurka dla babci to jedna z najczęściej wykonywanych prac plastycznych w pierwszej połowie stycznia. Obchodzony 21 stycznia Dzień Babci jest okazją do złożenia życzeń seniorce rodu przez jej ukochane wnuczęta. Żaden prezent nie jest się w stanie równać z własnoręcznie wykonaną laurką dla babci.

Laurka dla babci i dziadka

Laurka dla babci i dziadka przygotowywana jest przez najmłodszych najczęściej w styczniu. 21 stycznia obchodzimy bowiem Dzień Babci, dzień później zaś swoje święto mają dziadkowie. Nastoletnie czy dorosłe wnuki w tych dniach wręczają babciom i dziadkom upominki, najmłodsi natomiast przygotowują własnoręcznie wykonane podarunki, wśród których prym wiodą laurki. Co ciekawe, właśnie te laurki, namalowane często niewprawną ręką, kolorowane w pocie czoła przez malucha czy też wycinane i wyklejane pod okiem rodziców, są zwykle najcenniejszymi pamiątkami, przechowywanymi przez babcię i dziadka niczym drogocenny skarb. Dla dziadków nie ma bardziej wartościowego prezentu niż ten, który ich wnuk przygotował samodzielnie, wkładając w to maksimum starania i własnego serca. Własnoręcznie wykonana laurka jest więc upominkiem bezcennym.

Najmłodsi mogą skorzystać z gotowych szablonów, które można pobrać i wydrukować z sieci – wystarczy je pokolorować, by sprawić babci i dziadkowi prawdziwą przyjemność. Nieco starsi jednak z pewnością przygotują własnoręcznie laurkę, która będzie oryginalnym prezentem dla ukochanej babci czy dziadka. Do wykorzystania jest wiele technik: malowanie, wycinanie, wyklejanie czy np. quilling. Tak naprawdę wystarczy puścić wodze fantazji i wykorzystać materiały, jakie mamy pod ręką, by wyczarować rękodzieło, które wzruszy seniora do łez. Warto wspomóc dziecko w wykonaniu laurki, ale dobrze jest pozwolić mu jak najwięcej zrobić własnoręcznie. Nawet, jeśli laurką będzie gotowy szablon do pokolorowania, pozwólmy dziecku wybrać go samodzielnie. Nie zapomnijmy też o życzeniach – niezależnie od tego, czy będzie to gotowy wierszyk z okazji Dnia Babci lub Dnia Dziadka, czy też będą to płynące z serca życzenia, które maluch sformułuje osobiście.

Zobacz wideo Czy góra Mount Everest nadal rośnie i dlaczego jest tak niebezpieczna? [PRACOWNIA BRONKA]

Jak zrobić laurkę dla babci?

A zatem jak zrobić laurkę dla babci? Do tego celu można wykorzystać folię bąbelkową. Należy przygotować:

  • 3 lub 4 kawałki folii bąbelkowej,
  • dwie zwykłe białe kartki A4,
  • sztywną białą kartkę A4,
  • farby plakatowe,
  • pędzelek,
  • klej,
  • kokardkę.

Laurka na Dzień Babci. Zdjęcie ilustracyjneLaurka na Dzień Babci. Zdjęcie ilustracyjne istock / Elena Vafina

Jedną z białych kartek przyciąć w kwadrat, a następnie złożyć na pół wzdłuż przekątnej, by powstały dwa trójkąty. W jednym z rogów odrysować kształt półkola tak, by po wycięciu i rozłożeniu otrzymać równe, kształtne serce. Pierwszy z kawałków folii bąbelkowej pomalować jasnym kolorem farby, np. żółtym. Położyć na nim serce, na nim czystą kartkę i dokładnie docisnąć. Po chwili delikatnie oderwać serce i pozostawić do wyschnięcia. W tym czasie kolejny kawałek folii pomalować np. niebieską farbą, następnie położyć na nim serce, przykryć czystą kartką i odcisnąć. Kolejny kawałek folii pomalować np. różowym kolorem i ponownie odcisnąć kolor na sercu. Można eksperymentować z różnymi kolorami. Sztywną kartkę A4 zgiąć w pół. Kolorowe serduszko nakleić w dolnym rogu złożonego papieru. Wyciąć w taki sposób, by wyszła podwójna kartka w kształcie serca. Po rozłożeniu, we wnętrzu kartki można wpisać życzenia dla babci. Na środku kolorowego serduszka warto przykleić kokardkę, która będzie stanowić dodatkową ozdobę laurki.

Laurka dla dziadków

Laurka dla dziadków może też przybrać formę kreatywnej ramki, stworzonej przez dziecko zgodnie z podszeptami jego wyobraźni. W takiej ramce może znaleźć się na przykład zdjęcie wnuczka z dziadkami, ale z powodzeniem można w niej umieścić rysunek czy wyklejankę. Aby przygotować tego rodzaju laurkę, potrzebne będą:

  • gotowa ramka dowolnej wielkości,
  • zdjęcie lub inna ilustracja,
  • kolorowa masa plastyczna samoutwardzalna,
  • elementy dekoracyjne (muszelki, koraliki, kolorowe guziki, kokardki, dowolne kształty wycięte z kolorowego papieru, brokat),
  • nożyczki.

Laurka dla dziadków. Zdjęcie ilustracyjneLaurka dla dziadków. Zdjęcie ilustracyjne istock / Igor Radchenko

Zakupioną wcześniej ramkę należy rozebrać, zdejmując szkło. Wybraną fotografię wydrukować na dobrej jakości drukarce, najlepiej na papierze fotograficznym, a następnie przyciąć odpowiednio, by można ją było dobrze wkomponować w ramkę. Powierzchnię ramki wykleić masą plastyczną. Warstwa masy musi być z jednej strony na tyle gruba, by dało się wkleić w nią ozdoby, z drugiej zaś strony na tyle cienka, by po zakończeniu pracy można było z powrotem nałożyć szkło. Po przygotowaniu tła delikatnie obrysować na nim kształt zdjęcia, by móc je obramować. Ciekawym pomysłem będzie dekoracja fotografii z pomocą delikatnie wciśniętych w masę muszelek czy kolorowych guzików. Następnie należy wkleić zdjęcie. Gdy całość podeschnie, złożyć ramkę.

Zobacz też: Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka. Krótkie czy długie na pewno rozbawią i wzruszą dziadków

Więcej o:
Copyright © Agora SA