Ta nastolatka dowiedziała się, że jej brat jest "szklanym dzieckiem". Nagrała krótki filmik i wrzuciła go na Tik Toka. Jej smutna twarz i szklane oczy wskazują na fakt, że ciężko jej sobie z tym poradzić. Dziewczyna twierdzi, że całe to zamieszanie, a przede wszystkim uwaga rodziców skupiona głównie na niej, to jej wina. Czy ma rację?
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ta nastolatka wrzuciła na swojego Tik Toka bardzo osobisty filmik. Ze łzami w oczach przyznała, że dowiedziała się o tym, że jej brat jest "szklanym dzieckiem". Określenie to zostało mu „dopisane" przez nią, a właściwie jej chorobę. Chociaż to nie jej wina, że uwaga rodziców jest w większości skupiona na niej, jednak nastolatka jest zdania, że przez to, jaka jest, odbiera swojemu bratu rodziców.
Zatem kim są "szklane dzieci"? Jeśli chodzi o ten termin, to został on zdefiniowany przez amerykańskich specjalistów zajmujących się rozwojem dzieci. Oznacza on te osoby, które posiadają niepełnosprawne rodzeństwo.
Słowo "szkło" oznacza, że ludzie mają tendencję do patrzenia na wskroś i skupiania się tylko na osobie niepełnosprawnej. "Szkło" jest również używane, ponieważ dzieci wydają się silne, ale w rzeczywistości takie nie są. Te dzieci mają potrzeby, które nie są zaspokajane
- czytamy na jednym z blogów, na którym to został poruszony problem "szklanych dzieci".
Rodzeństwo osób z niepełnosprawnością, a także chorych oraz tych, które w jakimś stopniu sobie nie radzą z otaczającym ich światem, są często zaniedbywane emocjonalnie przez najbliższych, w tym także rodziców. Doświadczają oni silnej presji, aby być silnymi, bezproblemowymi dziećmi, które ze wszystkim poradzą sobie same. W niektórych przypadkach bywa też tak, że już jako kilkuletnie dzieci biorą na siebie część obowiązków, które nie są dostosowane do ich wieku.
W odpowiedzi na dość osobiste nagranie tej nastolatki, pojawiła się masa komentarzy, że absolutnie nie jest to jej winą, że jej brat jest "szklanym dzieckiem".
To nie rodzeństwo czyni z kogoś szklane dziecko. To rodzice
Byłam szklanym dzieckiem. Poświęciłam wszystko dla mojego brata, a on i tak w końcu umarł. Ale czy zrobiłabym to jeszcze raz? Tak.
To rodzice powinni się zmienić, a nie ty. Oni oprócz ciebie mają też syna, o którego muszą się zatroszczyć
- napisali użytkownicy Tik Toka.