Urlop rodzicielski - zmiany zaskakują. Rodzice odpoczną o dwa dni dłużej, ale to nie koniec udogodnień

Jakie zmiany w urlopach rodzicielskich wprowadzi polski rząd? Na rodziców czeka sporo udogodnień od nowego roku. Zobaczcie, co konkretnie się zmieni.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Polski rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. To oznacza sporo zmian, zwłaszcza dla rodziców. Jest to związane z tzw. dyrektywą rodzicielską, która ma na celu sprawienie, że kobiety i mężczyźni będą się dzielić po równo opieką nad dziećmi. Zobaczcie, jakie zmiany zostaną wprowadzone w kwestii urlopów rodzicielskich.

Urlopy rodzicielskie - te zmiany wejdą w życie. Będzie dużo udogodnień dla rodziców

Zmiany w Kodeksie Pracy obejmują przede wszystkim wydłużenie urlopu rodzicielskiego:

  • z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • z 34 do 43 tygodni w przypadku urodzenia wieloraczków.

Oprócz tego zwiększy się zasiłek macierzyński za cały okres wspomnianego urlopu rodzicielskiego - będzie wynosił 70 procent podstawy wymiaru zasiłku. Ale udogodnień dla rodziców będzie jeszcze więcej. Sprawdźcie inne, nadchodzące zmiany.

Urlopy rodzicielskie - rząd wprowadza zmiany. To się zmieni w tym roku

Oprócz wydłużenia urlopu rodzicielskiego i wzrostu zasiłku macierzyńskiego, na rodziców czeka więcej udogodnień. Będą do nich należały między innymi:

  • 9 tygodni gwarantowanego urlopu, którego nie można przenieść na drugiego rodzica,
  • 5 dni urlopu opiekuńczego - bezpłatny Urlop udzielany na wniosek pracownika na opiekę nad dzieckiem (lub innym członkiem rodziny) z poważnych względów medycznych,
  • Urlop od siły wyższej - 16 godzin (lub dwa dni) urlopu płatnego połowę dziennego wynagrodzenia, którego udziela się w razie nagłych i nieprzewidzianych wydarzeń w drodze do pracy.

Co więcej, rodzice dzieci do ósmego roku życia będą mieli bardziej elastyczny grafik - bez ich zgody pracodawcą nie będzie mógł im zlecić pracy:

  • w godzinach nocnych,
  • w delegacji,
  • w nadgodzinach.
Więcej o:
Copyright © Agora SA