Dziecko jednorożec to tajemnicze pojęcie. Być może tobie się takie trafiło? Wyróżnia się jedna, nietypowa cecha

Dziecko jednorożec to tajemnicze pojęcie. Wcale nie chodzi tu o jakieś tajemnicze, czy mistyczne moce, a sen. Być może tobie trafiło się właśnie takie, które nie ma problemu z zasypianiem i przesypia całe noce? To właśnie jedna z charakterystycznych cech tego malucha.

Sen (lub dokładniej brak snu), który towarzyszy noworodkowi, może być stresujący dla wielu świeżo upieczonych rodziców. Częste pobudki, długie noszenie na rękach i tulenie, które wcale nie przynosi efektu. A może zupełnie odwrotnie? Dziecko zasypia wieczorem i budzi się dopiero rano. Oznacza to tylko jedno. Masz dziecko jednorożca.

Zobacz wideo Sen noworodka, czyli w jakiej pozycji ułożyć dziecko i dlaczego ascetyczne łóżeczko jest najbezpieczniejsze?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dziecko jednorożec - co oznacza to tajemnicze pojęcie?

Dziecko jednorożec to tajemnicze określenie, które stosują niektórzy specjaliści zajmujący się rozwojem maluchów. Chodzi o takiego malca, który bez problemu przesypia całe noce i budzi się dopiero rano. Wielu rodziców, przygotowanych na najgorsze, czyli częste pobudki i długie usypianie, zaczynają zastanawiać się, czy tak długi sen w przypadku niemowlaka jest normalny. Otóż nie ma powodów do zmartwień. Po prostu trafiło się dziecko jednorożec, które nie potrzebuje długiego tulenia do snu i noszenia w ramionach przez długie godziny.

Istnieje szeroki zakres normalności w pierwszych miesiącach życia dziecka. Okazuje się, że do 6 miesięcy życia, istnieje więcej podobieństw pomiędzy wzorcami snu i drzemki wśród dzieci. Budzenie się co jedną, dwie, czy cztery godziny jest normalne i często spotykane wśród maluchów, niż przesypianie ośmiu godzin. Zatem nie ma powodów do obaw. Zarówno krótki sen i częste wybudzanie, jak i przesypianie całych nocy, jest normalnym zachowaniem i nie ma powodów do obaw.

Skoki rozwojowe i sen maluszka

Istotną informacją jest również to, że maluchy przechodzą przez liczne skoki rozwojowe w ciągu pierwszych kilku lat swojego życia. Opanowując nowe umiejętności i percepcje, nieustannie przetwarzają informacje. Ma to też wpływ na ich sen. Niestety dla rodziców oznacza to również, że dzieci często się budzą. Jednak to minie. Wraz z tymi skokami rozwojowymi pojawiają się motoryczne kamienie milowe. Kiedy dziecko próbuje opanować nową umiejętność motoryczną, sen staje się dla niego mniejszym priorytetem. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to pomóc mu opanować umiejętność, nad którą pracuje w ciągu dnia, aby nie czuło potrzeby ćwiczenia jej w nocy.

Zatem jeśli trafiło ci się dziecko o typie jednorożca, które przesypia całe noce - możesz się cieszyć. Jednak należy przy tym pamiętać, że może, ale niekoniecznie musi się to zmienić. W ciągu pierwszego roku życia maluch tak bardzo się zmienia, że z dnia na dzień może zacząć przesypiać bez pobudek całą noc, lub zupełnie na odwrót - budzić się po kilka razy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA