Kiedy jest Dzień Dziadka? Nie przegap tego ważnego święta! W 2023 roku można świętować przez cały weekend

Kiedy jest Dzień Dziadka? Święto to ma w Polsce krótszą tradycję od tego, które poświęca się wszystkim babciom. Nie oznacza to jednak, że nie warto o nim pamiętać i to niezależnie od własnego wieku.

Dzień Dziadka - kiedy jest?

Kiedy jest Dzień Dziadka? W Polsce mimo wszystko bardziej popularne jest świętowanie czasu poświęconego wszystkim babciom. W kalendarzu należy jednak zaznaczyć także dzień, w którym szczególnie pamięta się o dziadkach. Jest to 22 stycznia. Uhonorowanie wszystkich seniorów jest niezwykle ważne i to niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy.  

Dzień Babci i Dzień Dziadka - kiedy są obchodzone?

Kiedy obchodzone są Dzień Babci i Dzień Dziadka? W Polsce święta te następują zaraz po sobie, czyli 21 i 22 stycznia. W 2023 roku jest to sobota i niedziela. Weekend to doskonała okazja do tego, by można było spędzić z babciami i dziadkami nieco więcej czasu. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy np. mieszkają nieco dalej od nas.

Zobacz wideo Dinozaury mogły żyć 300 lat?! Mnóstwo ciekawostek o prehistorycznych gadach [Pracownia Bronka]

Dzień Babci i Dzień Dziadka - data w innych krajach

Skąd wzięła się data Dnia Babci i Dnia Dziadka? Trzeba przyznać, że w naszym kraju dużą rolę w ustanowieniu tych świąt i ich propagowaniu odegrała prasa z lat 60. XX w. To na łamach ''Expressu Wieczornego'' ogłoszono w 1966 r. pomysł świętowania Dnia Babci 21 stycznia. Rolę odegrał tu także tygodnik ''Kobieta i życie''. Dziadkowie musieli poczekać na swój czas nieco dłużej, bo do lat 80.

Ciekawe jest to, że dni poświęcone dziadkom są w poszczególnych krajach wyznaczone w różnych miesiącach. W podobnym terminie świętuje się choćby w Bułgarii. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ustanowiony przez Kongres i prezydenta Jimmy'ego Cartera Narodowy Dzień Dziadków obchodzi się w pierwszą niedzielę września. We Francji jest to 1 marca. Ciekawie prezentuje się na tym tle tradycja włoska, która nakazuje czcić swoich dziadków 2 października, czyli we wspomnienie Aniołów Stróżów w Kościele katolickim.

Dzień Dziadka i jego idea

Skąd wzięła się idea Dnia Dziadka? W naszym kraju święto to nierozerwalnie związane jest z Dniem Babci. W szkołach obchodzi się je najczęściej wspólnie i to w sposób dość uroczysty. Towarzyszą im akademie z okolicznościowymi programami przygotowanymi przez dzieci, które wykonują dla dziadków także laurki. Całości towarzyszy zwykle poczęstunek. 

Do Polski Dzień Dziadka przywędrował najpewniej ze Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak za oceanem, również u nas spełnia on ważną i bardzo pozytywną rolę społeczną. Pozwala na ukazanie dzieciom ważnej roli dziadków w ich życiu. 

Zobacz też: Życzenia na Dzień Babci. Najpiękniejsze zabawne i tradycyjne życzenia z okazji święta babci

Więcej o:
Copyright © Agora SA