Kiedy jest Dzień Babci? Święto, o którym wypada pamiętać! Zapisz tę datę w kalendarzu

Kiedy jest Dzień Babci? Już początek 2023 r. niesie nam dni ważne dla całej rodziny. Tym razem chcemy uhonorować osoby wyjątkowe, czyli nasze babcie. Okazji tej nie można przegapić.

Dzień Babci i Dzień Dziadka - kiedy wypada w 2023 roku?

Kiedy jest Dzień Babci w 2023 r.? To wyjątkowe święto przyda 21 stycznia. Dobrze się składa, że jest to sobota. Weekendowy termin daje więcej czasu na to, żeby udać się do babci nawet wtedy, gdy ta mieszka nieco dalej. Zdecydowanie warto zrobić to osobiście, bo przecież chodzi o osobę wyjątkową. 

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka? 

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka? Oba ważne dni sąsiadują ze sobą w kalendarzu i wcale nie jest to przypadek. Po Dniu Babci, który obchodzimy 21 stycznia, przypada od razu święto przeznaczone dla wszystkich dziadków. W 2023 roku oba ważne dni przypadają na sobotę i niedzielę.

Zobacz wideo Dlaczego psy poruszają łapkami przez sen? Na to i na inne pytania odpowiada Bronek [Pracownia Bronka]

Idea Dnia Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka w naszym kraju od wielu lat obchodzone są jako istotne święta rodzinne. Pamięta się o tym zwłaszcza w szkołach, gdzie dzieci przygotowują specjalne spotkania czy akademie z okolicznościowymi programami.

Skąd w Polsce pojawiła się idea świętowania dni poświęconych tym bliskim krewnym? Przypuszcza się, że duże znaczenie miały tutaj wpływy amerykańskie. Pomysł fetowania w szkołach, kościołach lub domach spokojnej starości ma tam dłuższą historię, chociaż oficjalnie zatwierdził je prezydent Jimmy Carter. W pierwszą niedzielę września w Stanach Zjednoczonych obchodzi się więc Dzień Dziadków. Dzień, którego symbolem jest niezapominajka, ma z założenia ważną rolę społeczną. Chodzi o uświadomienie najmłodszym tego, jak wiele zawdzięczają swoim babciom i dziadkom.

Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce

Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce obchodzony jest nieco inaczej niż w Stanach. Przede wszystkim chodzi tutaj o dwa święta następujące bezpośrednio po sobie. W ich ustaleniu i upowszechnieniu duże znaczenie odegrała prasa z lat 60. XX w. Chodzi zwłaszcza o dwa tytuły: tygodnik ''Kobieta i Życie'' oraz dziennik ''Express Wieczorny''. Na łamach ostatniego ogłoszono, że 21 stycznia będzie Dniem Babci. Dziadkowie otrzymali swoją uroczystość później, bo w latach 80. XX w. 

Przez długi czas jednak to Dzień Babci był o wiele chętniej obchodzony. Łączono go ze wspomnianymi uroczystościami szkolnymi, słodkimi poczęstunkami i robieniem przez dzieci laurek. W Polsce obchodzi się go 21 stycznia - podobnie jest w Bułgarii. W pozostałych krajach seniorkom i seniorom poświęca się dni wypadające w innych miesiącach. W Stanach i Kanadzie dzieje się to we wrześniu. Ciekawa jest tu tradycja włoska, która nakazuje świętowanie Dnia Babci i Dziadka we wspomnienie Aniołów Stróżów, czyli 2 października. Również Francuzi obchodzą ten czas bardzo hucznie i dzieje się to 1 marca. 

Zobacz też: Życzenia na Dzień Babci. Najpiękniejsze zabawne i tradycyjne życzenia z okazji święta babci

Więcej o:
Copyright © Agora SA