Dziecko wysoko wrażliwe wyróżniają dwie kluczowe cechy. Wielu rodziców je ignoruje

Dziecko wysoko wrażliwe wyróżnia kilka cech, jednak to te dwie są kluczowe. Wielu rodziców je ignoruje, błędnie sądząc, że dziecko "tak po prostu ma". Jednak jego ciekawość świata i szybkie nudzenie się daną aktywnością może wskazywać no to, że należy do nielicznego grona dzieci wysoko wrażliwych.

Dziecko wysoko wrażliwe, czyli dzieci, które po prostu czują mocniej, ich doświadczenia oraz emocje są głębsze i mocniejsze. Potrzebują więcej uwagi ze strony otoczenia, ponieważ nie zawsze są w stanie poradzić sobie z emocjami, które towarzyszą im w danej sytuacji. W ich przypadku nie mówimy o zaburzeniach, a raczej zespole cech, które wskazują na tę wyjątkowość. Dwie z nich są kluczowe.

Zobacz wideo Jak ochronić dzieci przed zakażeniem wirusem RSV i grypy?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dziecko wysoko wrażliwe - dwie kluczowe cechy

Dziecko wysoko wrażliwe charakteryzuje się przede wszystkim dużą wrażliwością na otaczający je świat, bardzo wyczulone jest na bodźce, które docierają do niego. Kieruje się intuicją, która nigdy go nie zawodzi. Takie dziecko jest też ciekawe - często z jego ust padają skomplikowane pytania, które jeśli biorąc pod uwagę wiek malucha, są nad wyraz dojrzałe. Wychowanie takiego dziecka może być sporym wyzwaniem nie tylko dla rodziców, ale także innych opiekunów, czy nauczycieli.

Tutaj kluczowe są dwie podstawowe cechy, które większość rodziców bagatelizuje. Są to przede wszystkim wyjątkowa spostrzegawczość i empatia. Dziecko wysoko wrażliwe potrafi z niesłychaną dokładnością opisać osobę, którą dwa dni temu widziała na przystanku autobusowym, z podaniem najmniejszych szczegółów. Natomiast jeśli chodzi o empatię, to u tego grona dzieci, jest ona bardzo rozwinięta. Maluchy wysoko wrażliwe potrafią kilka godzin opłakiwać żabę rozjechana na drodze, która nie zdążyła uciec przed kołami auta. Takich przykładów jest wiele, jednak ważne jest, aby rodzice potrafili je bezbłędnie zinterpretować.

Jednak oprócz tych dwóch kwestii, wysoko wrażliwe dziecko charakteryzuje się:

  • nadwrażliwością na hałas,
  • analitycznym myśleniem,
  • potrafi uchwycić subtelne różnice (np. odcienie kwiatów),
  • powściągliwością - często jest wycofane,
  • zdolnością do szybkiej nauki - toteż wiedza przyswajana w szkole szybko okazuje się mało interesująca, a sama lekcja nudna,
  • intuicją.

Pamiętajmy, że wysoka wrażliwość to cecha charakteru, z której takie dziecko nie wyrośnie. Czasem może niezbędna być też pomoc specjalisty, aby umiejętnie radzić sobie z emocjami dziecka. Jeśli jako rodzic podejrzewasz, że twoje dziecko może być wysoko wrażliwe, warto przede wszystkim zapoznać się z książką "Wysoko Wrażliwe Dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie" Elaine Aron. Pomocny może okazać się również test, który dostępny jest na naszym portalu. Znajdziesz go TU.

Więcej o: