Babcia plus nadzieją na zastrzyk gotówki. Kto dostałby środki? "Rodzice mogliby dokonać wyboru"

Babcia plus, czyli pomysł na wsparcie aktywnych seniorów, którzy mogliby zająć się swoimi wnukami. Ten pomysł pojawił się już kilka lat temu, jednak do dyskusji miałby wejść dopiero teraz. A to za sprawą dokumentu o nazwie "Strategia Demograficzna 2040".

Babcia plus jest nadzieją na zastrzyk gotówki dla tych seniorów, którzy mogliby zająć się swoimi wnukami. Program byłby też sporym ułatwieniem dla rodziców, którzy stoją przed dylematem oddania dziecka do żłobka i powrotu do pracy, albo zastania z maluchem w domu. Teraz dziećmi mieliby zająć się dziadkowie.

Zobacz wideo Na jakich zasadach możemy zaszczepić się przeciwko grypie?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Babcia plus - dla kogo dodatkowe środki z programu?

Babcia plus to program, który już jakiś czas temu pojawił się wśród polityków. Jednak od pomysłu do realizacji daleka droga. W nowym roku pojawiło się jednak światełko w tunelu. Chodzi przede wszystkim o dokument, tzw. "Strategię Demograficzną 2040", który miałby umożliwić mieszkańcom naszego kraju realizowanie planów związanych z posiadaniem potomstwa i powrotem na rynek pracy.

W omawianym dokumencie pojawiło się kilka zapisów, które według niektórych ekspertów, daje możliwość wprowadzenia programu Babcia plus. O sprawie jako pierwszy doniósł z początkiem stycznia dziennik Fakt.

Kilka lat temu dużo mówiło się dodatkowych świadczenia dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Takie świadczenie nazwane zostało Babcia Plus, jednak dotychczas nie weszło do porządku prawnego. Jednak "Strategia Demograficzna 2040" otwiera nową szansę na wprowadzenie tego świadczenia

- powiedział dziennikarzowi Faktu dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

W programie chodzi przede wszystkim o wzmocnienie roli rodziny i posiadania dzieci przez osoby młode, w wieku produkcyjnym, które są aktywne na rynku pracy. Jednak, aby zachęcić młodych do posiadania potomstwa, należy przede wszystkim poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym, zadbać o rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, a także przede wszystkim rozbudować i dać rodzicom wybór, co do form opieki nad maluchami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.