Objawy szkarlatyny u dzieci. Wiele z nich może być mylące. Rodzicu, zwróć uwagę na "malinowy język"

Objawy szkarlatyny u dzieci, często w początkowej fazie choroby mogą być bardzo mylące i dość niejednoznaczne. Jednak kiedy pojawia się zaczerwienienie gardła i "malinowy język" - wtedy wątpliwości nie ma i bezzwłocznie należy skontaktować się ze specjalistą, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Objawy szkarlatyny u dzieci to często gorączka, bóle głowy, senność i apatia, ale także rumień i bardzo charakterystyczny nalot na języku. Niestety, zapominana choroba rodem z XIX-wiecznej Anglii wraca ponownie do żłobków i przedszkoli. Tym razem jednak ze zdwojoną siłą.

Zobacz wideo Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (09.01)

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Objawy szkarlatyny u dzieci. Na co zwrócić uwagę?

Szkarlatyna, inaczej płonica to choroba zakaźna najczęściej występująca wśród dzieci. Przed wiekami, zanim poznano siłę szczepionek i odpowiedniej antybiotykoterapii była uważana za śmiertelną. Dziś na szczęście, po wdrożeniu odpowiedniego leczenia bywa niegroźna, jednak lepiej nie bagatelizować pierwszych sygnałów choroby i pojawiających się objawów.

Jeśli chodzi o objawy szkarlatyny u dzieci, to często te pierwsze, czyli wysoka gorączka i ból gardła, są dla wielu mylące. Jednak po pewnym czasie pojawia się wysypka. Ma ona formę drobnoplamistą i niekiedy może przypominać lekkie oparzenie słoneczne, czy nawet powodować swędzenie. Jest ona w dotyku nieco szorstka i pod wpływem nacisku - blednie. Początkowo do wysypu maleńkich krostek dochodzi w okolicach tułowia, by potem objąć pozostałe partie ciała. Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem jest rumień, który pojawia się na twarzy. Jest to tzw. trójkąt Fitłowa, czyli czerwona skóra wokół ust i w okolicy nosa.

Jednak podejrzewając u dziecka zarażenie się szkarlatyną, warto zwrócić uwagę na jego język. Początkowo pojawia się na nim biały nalot, by kilka godzin później nabrać intensywnego, czerwonego (malinowego) koloru.

Dodatkowo czasem przy zakażeniu szkarlatyną mogą u chorego dziecka pojawić się bóle brzucha, dreszcze, wymioty oraz biegunka.

Jeden z naszych czytelników opisał nam trudną walkę, jaką ze szkarlatyną stoczył jego pięcioletni syn.

Jak poszliśmy do lekarza, ten od razu nie miał wątpliwości, że to szkarlatyna. Ignaś miał wszystkie objawy: wysoka gorączka, malinowy język (wyraźny objaw), wysypka na całym ciele (poza malutkim trójkątem pod nosem: górna warga i broda, podobno to właśnie znak szkarlatyny). Tak malinowego języka nie widziałem nigdy w życiu!

Niestety nie ma szczepionki na szkarlatynę. Rodzice, którzy boją się o swoje dzieci, mogą nieco zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby, przez - o ile to możliwe - unikanie potencjalnego źródła zakażeń, a przede wszystkim dużych zbiorowisk ludzi.

Leczenie szkarlatyny zazwyczaj trwa średnio od tygodnia do 10 dni. W tym czasie dziecko powinno przyjmować dużo płynów oraz odpoczywać. Podawany jest w tym okresie antybiotyk, który ma zwalczyć paciorkowca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.