Ta mała dziewczynka zobaczyła bliskich po raz pierwszy. "To jest bardzo niepokojące"

Zaburzenia wzroku u małych dzieci powodują, że dziecko ma ograniczone możliwości obserwacji i rozwoju. Na szczęście postęp medyczny umożliwia coraz wcześniejsze i dokładniejsze diagnozowanie chorób i wad wzroku. To, jak zachowuje się dziecko, które widzi po raz pierwszy jest zachwycające i dające do myślenia. Wystarczy obejrzeć kilkunastosekundowy filmik.

Jeden z pięciu zmysłów 

Wzrok to jeden z podstawowych narządów zmysłu człowieka. Zdolność widzenia ma olbrzymi wpływ na rozwój dziecka. Noworodek widzi już od urodzenia, choć początkowo nieostro. Uczy się stopniowo komunikować za pomocą obserwacji tych, którzy przebywają z nim na co dzień. Naśladuje zachowania, wyraz twarzy, wykonywane czynności, ruchy. To dla malucha nieodłączny i ważny element rozwoju. Regularne badania wzroku są bardzo ważnym elementem, nawet dla najmłodszych. Zwłaszcza wtedy, gdy intuicja albo obserwacja dziecka coraz częściej podpowiada nam, że coś jest nie tak. 

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Problemy ze wzrokiem u dziecka - co powinno wzbudzić podejrzenia?

Według portalu abczdrowie.pl noworodek widzi najlepiej z odległości około 25 cm. Obraz, który widzi początkowo nie jest na początku bardzo wyraźny i dwuwymiarowy, ale już pod koniec 3. miesiąca wyostrza się i pogłębia. Rodzice powinni obserwować swoje dziecko od urodzenia, ponieważ wady wzroku u najmłodszych nie są niestety rzadkością. Istnieją 4 sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców:

  1. Po skończeniu 6. miesiąca życia oczy dziecka nie współgrają ze sobą, a jedno z nich "ucieka" na bok, gdy maluch jest na czymś skupiony.

  2. Podczas spaceru dziecko nie zwraca uwagi na zwierzęta czy charakterystyczne punkty, które pokazuje mu rodzic; nie reaguje również na znajome osoby, które są w pobliżu.

  3. Dziecko często trze oczy i mruży je, gdy na coś patrzy.

  4. Gdy maluch na coś patrzy albo wysuwa główkę bardzo do przodu, albo znacznie przybliża do twarzy trzymaną w rękach rzecz.

Postęp medyczny z korzyścią dla najmłodszych

Całe szczęście w obecnych czasach co chwila słyszy się o kolejnych postępach medycznych. Dzięki temu wady wzroku są diagnozowane coraz wcześniej, a maluszki mają możliwość noszenia okularów i korygowania wzroku już od wczesnego wieku. W sieci możemy się czasem natknąć na reakcję dzieci, które dopiero co otrzymały możliwość prawdziwego ujrzenia otaczającego świata i swoich najbliższych, których znali do tej pory tylko po głosie i dotyku. To bezcenne móc zobaczyć jak zachowuje się dziecko, które widzi po raz pierwszy w życiu. Dopiero w takich chwilach możemy się nieco otrząsnąć i docenić, to wszystko co widzimy na co dzień, a co stało się dla nas całkowitą normalnością, której nie traktujemy jako dar. Dzieci pięknie nas tego uczą. 

 
Dobra robota nauko.
Aż mnie to wzruszyło do łez, wspominając pierwszy raz, kiedy mój syn nosił okulary: miał prawie 2 lata. Byliśmy ja i on w moim mieszkaniu, a ja tego nie nagrałem. To było absolutnie piękne. „Wooooow mamusiu. Spójrz na kredki! Są takie duże! " To wspomnienie jest dla mnie takie żywe i cenne. Nigdy nie zapomnę, jak bardzo płakałam z radości, jak w końcu widzi świat tak, jak wielu z nas uważa za pewnik.
Rzeczy, które uważamy za pewne...
Uwielbiam patrzeć, jak ich świat się zmienia. Potrzebujemy więcej takich rzeczy na całym świecie..
Tego podekscytowanie nie da się wyrazić, co za wspaniały moment do uchwycenia. No to dziewczynko, idź i zwiedzaj, świat należy do Ciebie
Dlaczego dzieci w tak młodym wieku mają problem ze wzrokiem? Tak dużo innych dzieciaków nosi obecnie okulary i to jest naprawdę niepokojące.
Gdybym był lekarzem, który to sprawił, uznałbym swoje życie za kompletne.

- czytamy pod filmikiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.