Szkarlatyna w ostatnim czasie daje o sobie znać znacznie częściej niż dotychczas. Ta bakteryjna choroba występuje wśród dzieci i określana jest również mianem płonicy. Choć czasem dotyka także dorosłych, to jednak wielu z nas nie wie, czym się objawia.
Płonicę wywołuje paciorkowiec z grupy A, dlatego choroba jest określana mianem bakteryjnej i zakaźnej. Najczęściej borykają się z nią dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Wpływ ma na to nie tylko niewystarczająco ukształtowana odporność, ale również nagminny brak dystansu, czy zapominanie o częstym myciu rąk.
Szkarlatyna początkowo swoim przebiegiem przypomina inne choroby dziecięce, którym towarzyszy wysypka oraz gorączka. W przypadku płonicy są jednak pewne kluczowe objawy takie jak:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Kluczowym objawem poza wysypką, wyjątkowo szorstką w dotyku jest trójkąt Fiłatowa. Podczas szkarlatyny na policzkach pojawia się rumień, jednak wokół ust i nosa skóra jest blada. Jasne okolice w oddali przypominają kształt trójkąta.
Leczenie płonicy polega na podawaniu antybiotyków. Dlatego, jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek objawy chorobowe, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeżeli specjalista zdiagnozuje płonicę, stosowana jest zazwyczaj penicylinę oraz leki takie jak erytromycyna, azytromycyna lub klarytromycyna.
Terapia trwa od 10 do 14 dni. Bardzo ważne, aby nie przerywać leczenia na skutek odczuwania poprawy. Niezbędne jest przyjęcie całej serii leków. W przeciwnym razie może dojść do powikłań.