Czy babcia może wziąć wolne na dziecko? Wielu rodziców nie wie o tym, co na to kodeks pracy

Urlop macierzyński kojarzy się wyłącznie z mamą lub tatą jednak czy babcie też mogą z niego skorzystać? Sprawdzamy co na to przepisy. Babcie w sposób szczególny może zainteresować ta kwestia.
Zobacz wideo Babcia jest dodatkową parą rąk, która pomaga

Urlop macierzyński nie jest świadczeniem, z którego może skorzystać wyłącznie matka. Jak wiemy, ojcowie również mogą przejąć opiekę nad dzieckiem. Mężczyzna przejmuje stery i jest na tacierzyńskim, kiedy partnerka decyduje się na powrót do pracy. Jednak, czy pozostali członkowie rodziny mogą wziąć urlop macierzyński? Jak to działa?

Babcia na macierzyńskim, czyli wolne na dziecko

Urlop macierzyński dla babci to temat, którym coraz częściej interesują się obecni i przyszli rodzice. Wszystko za sprawą faktu, iż kodeks pracy przewiduje możliwość urlopu macierzyńskiego dla najbliższych członków rodziny.

Są to jednak określone przypadki. Przepisy odnoszą się do poniższych sytuacji dotyczących matki dziecka:

  • matka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem,
  • porzuciła je,
  • zmarła.

Wymiar przyznanego urlopu macierzyńskiego zależy od ilości urodzonych dzieci. Urlop dla babci, który przyznawany jest na wniosek, musi być uwzględniony przez pracodawcę.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Urlop macierzyński dla babci. Ile trwa?

Długość przyznanego urlopu macierzyńskiego jest zależna od ilości dzieci, które przyszły na świat w wyniku jednego porodu. Zgodnie z kodeksem pracy wymiar wygląda następująco:

  • 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
  • 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
  • 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Jeżeli babcia, siostra, brat spełniają kryteria podane przez kodeks pracy, mogą starać się o przyznanie urlopu na dziecko. W takim wypadku należy zapoznać się z zasadami określonymi przez ZUS, zamieszonymi na oficjalnej stronie instytucji zus.pl lub udać się do pobliskiego oddziału.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.