Imię Edmund pochodzi z języka germańskiego od dwóch słów - "ed" czyli "majątek", "dziedzictwo" i "mund" oznaczające "obrońca", "opiekun". Zatem imię Edmund tłumaczone jest jako "ten, który zapewnia opiekę" lub "obrońca majątku". Według innych źródeł imię Edmund sięga korzeniami do starożytnej Anglii i pochodzi od słowa "ead" - "zapewniający opiekę", "ten, kto broni dobra". To imię nosiło wielu angielskich królów i członków rodzin królewskich. W Polsce pojawiło się w XIV wieku.
Ciekawostka
Pewna kobieta zwróciła się do Rady Języka Polskiego z prośbą o wydanie opinii na temat męskiego imienia Ed, oto odpowiedź:
"Wyrażam opinię, że forma Ed jest zdrobnieniem, utworzonym od któregoś z imion, rozpoczynających się tymi głoskami, a więc (jak słusznie Pani pisze) od imienia Edward (to chyba najczęściej), Edmund, Edgar. Edwin. (...) Pragnę dodać, że to, iż jakaś forma imienia pojawia się w filmie, w napisach informujących o twórcach filmu, w podpisach pod zdjęciami, pod artykułami prasowymi, na okładce książki itd., wcale nie świadczy jeszcze o tym, że jest to imię metrykalne danej osoby. W wielu wypadkach, zwłaszcza w krajach zachodnioeuropejskich i w Ameryce, używa się na co dzień imienia skróconego, niemetrykalnego nawet w sytuacjach oficjalnych (pamiętamy, że jeden z prezydentów amerykańskich był powszechnie znany jako Bill Clinton, podczas gdy jego oficjalne imiona to William Jefferson);
Proszę również pamiętać o tym, że polskie zwyczaje w zakresie nadawania imion są inne niż zwyczaje np. anglosaskie, a forma używana jako imię w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii nie musi być uznana za formę imienia w Polsce."
Edmund to człowiek opanowany i spokojny. Trudno wyprowadzić go z równowagi. Jest przy tym niezwykle uparty, zawsze twardo broni swojego zdania i sposobów działania. Na tle innych wyróżnia się inteligencją. Jest oczytany, szybko wyciąga wnioski, doskonale obserwuje otoczenie. Choć jego upór i niezależność bywają utrudnieniem w kontaktach z innymi, to mimo wszystko jest lubiany w towarzystwie. Ma niebanalne poczucie humoru i umie cieszyć się życiem. Ciągnie go do podróży, poszukuje przygód i zawsze jest pozytywnie do wszystkiego nastawiony. Jest ambitny, sprytny i głodny wiedzy. Często jest emocjonalnie bardziej rozwinięty od swoich rówieśników. Edmundowie często osiągają w życiu wielkie rzeczy.
Imieniny: 7 sierpnia, 30 października, 16 listopada, 20 listopada, 1 grudnia
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdrobnienia: Ed, Edek, Edmundek, Edmundo, Edzik, Edzio, Mondek, Mundek, Mundzio, Mundke, Mundi, Mundas
Bez znaczenia jaki rodzaj pracy i zawód wybierze Edmund, wszędzie jest w stanie osiągnąć sukces. Pomogą mu w tym konsekwencja w realizacji zadań, upór i wytrwałość. Dodatkowo cechują go zdolności przywódcze. Szybko zdobywa posłuch i uznanie u współpracowników. Jest honorowy, sprawiedliwy i uczciwy. Nie znosi uczucia porażki, ciężko mu się z nim uporać. Intuicja go nie zawodzi, choć nie kieruje się nią zbyt często. Edmund z powodzeniem może próbować swoich sił w handlu, sztuce, gastronomii, a także na takich stanowiskach, jak: misjonarz, poeta, artysta, kierownik, lider, prawnik, policjant, informatyk, politolog, dziennikarz, rzemieślnik.