Rodzice nie zawsze mogą zostać w domu z dzieckiem. Kiedy wracają do pracy, dziecko posyłają do żłobka lub przedszkola, jednak bywa dosyć często, że maluch choruje. Wtedy jedno z rodziców musi zostać w domu, aby zająć się chorym dzieckiem. W takim przypadku przysługuje zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto i w jaki sposób może otrzymać taki zasiłek.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Prawo do skorzystania z zasiłku opiekuńczego na dziecko, które jest chore, mają jedynie rodzice, opiekunowie prawni dziecka, lub osoby, na których utrzymaniu jest maluch. Jednak muszą oni spełnić szereg kryteriów stawianych przez ZUS, aby otrzymać świadczenie za czas nieobecności w pracy, który spędzą z chorym dzieckiem.
Osoby, które chcą otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko, muszą być zatrudnieni na umowę o pracę, umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, także, jeśli dana osoba pracuje na podstawie umowy uaktywniającej jako niania. Prawo do świadczenia przysługuje osobie, która także współpracuje ze zleceniobiorcą, wykonuje pracę nakładczą na podstawie umowy o pracę nakładczą, prowadzi działalność pozarolniczą lub współpracuje z taką osobą. Zasiłek opiekuńczy jest również przyznawany tym, którzy są członkami rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych, a także duchownymi.
Prawo do zasiłku przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Jednak zasiłek dostanie tylko jeden z rodziców - ten, który pierwszy złoży wniosek.
Nie dostaniesz zasiłku, jeśli inne osoby z rodziny, z którymi mieszkasz, mogą opiekować się chorym dzieckiem. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata
- czytamy na portalu gov.pl.
Opiekując się chorym dzieckiem, rodzice mają prawo do zasiłku opiekuńczego. Jego kwota to dokładnie 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Wysokość wylicza ZUS albo płatnik składek, jednak jest to kwota przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, przed miesiącem, w którym dany rodzic opiekuje się chorym dzieckiem. W przypadku osób zatrudnionych na umowę, od tej kwoty należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne w tej części. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe osoby, to w ich przypadku kwotę miesięcznego przychodu z ostatnich 12 miesięcy należy pomniejszyć o 13,71 procent.
Pobieranie zasiłku opiekuńczego na chore dziecko nie trwa zbyt długo. Jest to maksymalnie:
Co istotne, łączna liczba dni, którą rodzice mogą wykorzystać na wszystkie zasiłki opiekuńcze w roku kalendarzowym, to 60. Ich liczba jest niezmienna i niezależna od liczby dzieci.