Ferie zimowe 2023. Pierwszy termin coraz bliżej, a rodzice zmartwieni drożyzną. "Karnety na narty jak miesięczna pensja"

Ferie zimowe tuż, tuż. Uczniowie skupiają się na poprawianiu ocen przed zakończeniem pierwszego semestru i wypatrują odpoczynku. Jak co roku terminy ferii różnią się od siebie. Dlatego przeanalizowaliśmy kalendarz. Mimo to już dziś rodzice zgłaszają nam, że koszty wyjazdu na narty w tym roku są wyjątkowo wysokie.
Zobacz wideo Jak wygląda szkoła w Szwecji? Tu nie ma prac domowych

Ferie zimowe 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Mimo tego, że nie tak dawno cieszyliśmy się z przerwy świątecznej, to dzieci z utęsknieniem wypatrują kolejnych dni wolnych od szkoły. Skutki inflacji są dotkliwe także w sferze odpoczynku. Rodzice nie ukrywają, że ceny za karnety na narty są horrendalnie wysokie. Nie każdego będzie stać na rodzinny wyjazd.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ferie zimowe 2023. Ceny karnetów na narty przerażają

Z redakcją eDziecka skontaktowała się jedna z czytelniczek. W liście, który przesłała, odniosła się do cen karnetów narciarskich. Zaznaczyła, że nie stać ją na dostarczenie zimowej rozrywki dla czteroosobowej rodziny. 

Pani Agata z Podkowy Leśnej przeanalizowała ceny karnetów narciarskich, ponieważ każdego roku wyjeżdżała do Białki Tatrzańskiej. W ten sposób cała rodzina mogła odpocząć, oderwać się od codziennych spraw oraz zadbać o zdrowie poprzez aktywność fizyczną. Niestety ceny, jakie zobaczyła tym razem, mocno ją zaskoczyły.

Cena tygodniowego karnetu dla osoby dorosłej to 940 zł, dla dziecka - 870. Oznacza to, że moja czteroosobowa rodzina musiałaby wydać 3620 zł za samą jazdę. A gdzie noclegi i jedzenie? Nie stać mnie

- pisze pani Agata.

Czytelniczka w dalszej części listu odniosła się do stoków za granicą. Mimo tego, że w Polsce są świetne warunki do jazdy na nartach, to jednak ukształtowanie terenu, czy trasy np. w Austrii są na zupełnie innym poziomie. Mimo to ceny karnetów nie są, aż tak wygórowane, jak u nas.

Kocham polskie góry, jednak jeśli chodzi o trasy narciarskie, nie umywamy się do Włoch, Austrii, czy Słowacji. A tam karnety nie kosztują tyle, co miesięczna pensja

- komentuje czytelniczka.

Wyjazd na narty 2023. Ceny na stokach

Jeżeli nie stać nas na karnet dla całej rodziny, z którego skorzystamy przez kilka dni, warto przeanalizować możliwość wyjazdu na jedno popołudnie czy cały dzień. Ile kosztuje taki wypad na narty? Analizujemy ceny karnetów jednodniowych oraz godzinowych.

Wyjeżdżając w Tatry, możemy zakupić karnety obowiązujące zarówno po polskiej, jak i słowackiej części. Na stronie tatrysuperski.pl podane są następujące ceny:

  • 1 dzień to koszt 125,00 zł. Ulgowy 115,00 zł.

Oczywiście jest to koszt na jedną osobę. Zatem wybierając się czteroosobową rodziną, zapłacimy za jeden dzień szusowania na nartach 480 zł.

Warto także sprawdzić możliwości karnetów godzinowych, dostępnych na poszczególnych stokach. Przykładowo w Ośrodku Narciarskim Niestachów w województwie świętokrzyskim obowiązuje następujący cennik:

  • karta jednogodzinna - 45 zł,
  • karta dwugodzinna - 70 zł,
  • karta trzygodzinna - 80 zł,
  • karta pięciogodzinna - 100 złotych.

Korzystając z takiej opcji, nie ponosimy kosztów hotelu, a jedynie ewentualnego wyżywienia.

Kiedy ferie zimowe 2023? Kalendarz

Dla wszystkich, wypatrujących z niecierpliwością dni wolnych od szkoły, przygotowaliśmy terminarz ferii zimowych 2023. Jak co roku, daty są ruchome, dlatego warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi poszczególnych województw. 

  • 16-29 stycznia 2023 r. - województwo podkarpackie, lubelskie, śląskie, pomorskie oraz łódzkie
  • 23 stycznia 2023 r. - 5 lutego 2023 r. - województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  • 30 stycznia 2023 r. - 12 lutego 2023 r. - województwo małopolskie, lubuskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie,
  • 13- 26 lutego 2023 r. - województwo dolnośląskie, zachodniopomorskie, mazowieckie i opolskie.
Więcej o:
Copyright © Agora SA