Kiedy kończy się pierwszy semestr? Uczniowie muszą się pospieszyć. Zostało mało czas na poprawę ocen

Zakończenie pierwszego semestru nauki w szkołach już niedługo. Trwa poprawianie ocen na półrocze, które mają wpływ na kwalifikację końcową. Dzieci nie mogą doczekać się ferii, a nauczyciele mają pełne ręce roboty. Kiedy wystawienie ocen i co z jedynką na półrocze? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Jak wygląda szkoła w Szwecji? Tu nie ma prac domowych

Koniec pierwszego semestru coraz bliżej. Wszyscy z utęsknieniem wypatrują ferii zimowych. Jednak zanim nastąpi czas odpoczynku, dzieci muszą jeszcze nieco popracować. W szkołach trwają ostatnie poprawkowe sprawdziany, kartkówki, czy przygotowywanie projektów, dzięki którym uczniowie podnoszą swoje oceny. 

Kiedy wystawianie ocen 2023? Pierwszy semestr już się kończy

Nie tak dawno wypatrywaliśmy przerwy świątecznej, dziś uczniowie skupiają się na poprawianiu ocen i z niecierpliwością oczekują ferii. Choć nie ma odgórnie ustalonego terminu zakończenia pierwszego semestru, to jednak umownie jest to koniec stycznia.

Podobnie wygląda sytuacja z wystawianiem ocen. Każda placówka ma prawo zrobić to w dowolnym dniu, właśnie ze względu na brak narzuconej daty. Mimo to przyjmuje się, że oceny na półrocze są wystawiane w dniach mniej więcej od 16 do 20 stycznia. Stosowanie się do tych terminów pozwala nauczycielom przygotować się do rady kwalifikacyjnej, która odbywa się pod koniec miesiąca.

Jeśli jednak chcemy mieć pewność, jakie dokładnie dni na ostateczne wystawienie ocen wybrała konkretna szkoła, należy porozmawiać z wychowawcą lub dyrektorem. Tego rodzaju wytyczne powinny również znajdować się w statucie szkoły

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jedynka na półrocze, czyli czy mogę nie zdać?

Niektórzy uczniowie obawiają się, że słabe wyniki w nauce sprawią, iż będą zagrożeni brakiem kwalifikacji do kolejnego semestru. Zasady postępowania w przypadku otrzymania przez ucznia oceny niedostatecznej na półrocze są opisane w statucie danej szkoły.

Jednak, aby uspokoić nieco dzieci, którym nie poszła nauka w którymś z przedmiotów, przeanalizowaliśmy Ustawę o systemie oświaty, (Dz.U.2022.0.2230 t.j.). Klasyfikacja śródroczna to nic innego jak częściowe podsumowanie osiągnięć ucznia. Zatem nie ma konsekwencji prawnych i nie przesądza o promocji.

Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Klasyfikację śródroczną przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminie określonym w statucie szkoły

- czytamy treść art. 44 f. ust.2, (Dz.U.2022.0.2230 t.j.).

Z powyższego zapisu wynika jasno, że ani negatywne oceny na półrocze, ani brak ich ustalenia określany nieklasyfikowaniem, nie rodzi konsekwencji w postaci braku możliwości kontynuowania nauki w II semestrze. Można zatem odetchnąć z ulgą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA