12 tys. zł na drugie dziecko to nie wszystko. Ile mogą dostać rodzice w 2023 roku?

12 tys. złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od roku do trzech lat, to nie wszystko, na co mogą liczyć rodzice. W 2023 roku mogą otrzymać naprawdę sporo pieniędzy, pod warunkiem spełniania określonych kryteriów. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

12 tys. złotych na drugie dziecko to nie jest jedyne świadczenie, na jakie mogą liczyć rodzice maluchów. Programów, które realnie przekładają się na większą ilość pieniędzy, jest znacznie więcej. Jednym z podstawowych kryteriów jest tu oczywiście liczba dzieci. Im więcej, tym o większe kwoty można się ubiegać. Przedstawiamy szczegóły.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile można otrzymać pieniędzy na dziecko w 2023 roku?

Nowy rok zawsze niesie ze sobą nowe możliwości, z których można skorzystać. Wiąże się to również z niektórymi programami związanymi ze świadczeniami socjalnymi, z których można skorzystać. Zadowolenie powinni być tu szczególnie rodzice dzieci, którzy po spełnieniu stawianych w programie kryteriów, mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze na dziecko.

Jednym z popularniejszych programów jest 500 plus na każde dziecko. Rodzice, posiadając pociechy w wieku do 18-stego roku życia, mogą ubiegać się o wypłatę pieniędzy - bez względu na dochód. Jedyną ważną informacją jest to, że w czerwcu 2023 roku rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy tego świadczenia, toteż odpowiednio wcześniej będzie należało złożyć wniosek do ZUSu, aby zachować ciągłość wypłaty pieniędzy.

Natomiast jeśli w nowym roku na świecie pojawi się maluch, rodzice, których dochód nie przekracza kwoty 1922 zł na osobę, mogą ubiegać się o tzw. becikowe, czyli jednorazowe 1000 zł za urodzenie dziecka. Kolejną formą wsparcia rodzin z małymi dziećmi jest tzw. kosiniakowe. To nazwa dla zasiłku macierzyńskiego dla osób bezrobotnych w wysokości 1000 zł miesięcznie netto. Otrzymują te pieniądze osoby, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński.

Becikowe i kosiniakowe to nie wszystko. Rodziny z dziećmi, które mają niski dochód, mogą jeszcze liczyć na tzw. zasiłek rodzinny, czyli comiesięczne wsparcie. Prawo do niego mają osoby, których dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 674 zł, a gdy członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności - 764 zł.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:

  • 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
  • 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;
  • 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Zasiłek rodzinny nie jest wysoki, ma on jedynie na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Na znaczny przypływ gotówki mogą również liczyć rodzice maluchów w wieku od roku do trzech lat. To nowe świadczenie przysługujące na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35 miesięcy. Co ważne, nie ma znaczenia, w jakim wieku jest pierwsze dziecko. Świadczenie będzie przysługiwało nawet wtedy, gdy pierwsze dziecko jest dawno pełnoletnie. Kwota całości wynosi 12 tys. złotych, jednak nie jest ono wypłacane jednorazowo. To rodzice decydują, czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

Zastrzykiem gotówki w rodzinnym budżecie jest także tzw. ulga prorodzinna. Tutaj im więcej dzieci, tym rodzice mogą liczyć na większy zwrot na konto. W zeznaniu za rok 2022 (składanym w roku 2023) rodzic może odliczyć:

  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie z tytułu ulgi prorodzinnej na wychowywanie jednego dziecka spełniającego warunki ulgi - przy założeniu, że dochód podatnika po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne nie przekracza łącznie 112.000 zł, a niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56.000 zł,
  • 92,67 zł miesięcznie, czyli do 1112,04 zł rocznie na drugie dziecko,
  • 166,67 zł miesięcznie, czyli do 2000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
  • 225,00 zł miesięcznie, czyli do 2700,00 zł rocznie z tytułu wychowania czwartego i kolejnego dziecka.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.