Czym jest wirus RSV? Choroba budzi postrach wśród rodziców. Eksperci mówią o kluczowym czynniku

Jakie są objawy zakażenia wirusem RSV? Choroby, które wywołuje, zaczynają coraz bardziej przerażać rodziców. Specjaliści z kolei zwracają uwagę na jeden, ważny czynnik.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Wirus RSV (ang. respiratory syncytial virus, czyli syncytialny wirus oddechowy) to patogen, który odpowiada za choroby dróg oddechowych dzieci, jak i dorosłych. Jednak w przypadku tych drugich przebieg jest zazwyczaj łagodny. Natomiast u dzieci, szczególnie tych najmłodszych, choroby mogą być bardzo poważne i kończyć się groźnymi powikłaniami. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie są objawy zakażenia wirusem RSV, aby jak najwcześniej zacząć leczenie. Dodatkowo specjaliści zwracają uwagę na jeszcze jeden, ważny czynnik.

Mama kanguruje dziecko Jak zbudować więź z dzieckiem. Zobacz, dlaczego kangurowanie jest ważne

Wirus RSV - co powoduje większą zachorowalność w okresie jesienno - zimowym? To jest ważne

Dlaczego znacznie częściej chorujemy w okresie jesienno - zimowym? Specjaliści uważają, że winne jest zimne powietrze. Powodem jest znaczne obniżenie odpowiedzi immunologicznej, szczególnie w obrębie nosa. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Harvard Medical School w USA (ich wyniki opublikowano w "Journal of Allergy and Clinical Immunology"):

Odkryliśmy, że zimne powietrze znacznie zmniejsza wrodzoną odpowiedź immunologiczną w nosie, zmniejszając nie tylko ilość wydzielanych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych, ale i ich jakość. Ta zmniejszona odpowiedź odpornościowa może sprawić, że wirusowi łatwiej jest zarówno przyklejać się do błony śluzowej nosa, jak i infekować komórki nosowe.

Jak dowiedli naukowcy, obniżenie temperatury o pięć stopni Celsjusza powoduje obniżenie ilości wydzielanych przez organizm tak zwanych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (odpowiedzialnych za odpowiedź immunologiczną) aż o połowę.

Jak kąpać dziecko Jak kąpać dziecko, które ma problemy skórne? Wskazówki dla rodziców

Wirus RSV budzi postrach wśród rodziców. Jak rozpoznać zakażenie u dzieci?

Wirus RSV jest szczególnie groźny dla małych dzieci. W ich przypadku choroba może się skończyć groźnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Warto umieć rozpoznać zakażenie wirusem RSV u najmłodszych. Do najważniejszych objawów należą:

  • ból gardła,
  • kaszel,
  • chrypka bądź zapalenie krtani,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • przyspieszenie oddechu i tętna,
  • bezdechy (szczególnie u niemowląt poniżej trzeciego miesiąca życia).
Więcej o: